Aktuální politická situace

Od Jaromír Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Press klub na Frekvenci 1, kde poskytl rozhovor k aktuálnímu politickému dění v ČR, dále k současnému vývoji předložených či vládou schválených reformních zákonů v oblasti důchodů, zákoníku práce nebo zdravotnictví.
Frekvence 1, 1.7.2011

Luboš Xaver VESELÝ, moderátor
Na Frekvenci 1 začíná Press klub a naším dnešním hostem je ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, dobrý den.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/
Dobrý den.

Luboš Xaver VESELÝ
My tento pořad předtáčíme ve středu, vysílat to budeme v pátek, já doufám, že jste ještě ministrem? Myslíte, že se může leccos stát za ty dva dny?

Jaromír DRÁBEK
Určitě se může leccos stát, protože koaliční vyjednávání probíhají, nicméně každý den nějak běží a já musím říct, že jako ministr se spíš zaměřuji na ty věcné úkoly, které v poslední době běží ze dne na den, z týdne na týden. Tento týden vláda schválila novelu zákoníku práce, která pro mě je jedním z těch milníků důležitých, také vláda schválila druhou část důchodové reformy, takže tím chci říct, že některé cíle máme za sebou, máme je splněné, bude probíhat dál legislativní proces, takže z mého pohledu je těch věcných záležitostí mnohem víc než těch taškařic kolem vnitrokoaličního vyjednávání.

Luboš Xaver VESELÝ
Do jaké míry je ta současná vláda pane Nečase pevná v kramflecích? Celá ta anabáze se stranou Věci veřejné a jejich ultimátum, jak to otřáslo vládou? Máte pocit, když to vidíte zevnitř, že se vlastně nic neděje, protože VV nakonec tomu podlehnou a podpoří vládu anebo cítíte, že se s vámi a tím myslím celou koalici kýve židle?

Jaromír DRÁBEK
Já si myslím, že jako člen vlády k tomu přistupuji úplně stejně jako každý jiný občan, který to trošku sleduje. Když někdo po osmé volá, že hoří a ono nehoří, tak potom je velmi těžké po deváté odlišit, když volá že hoří, jestli je to skutečný požár nebo ne. A protože my jsme pod tlakem už několik měsíců ze strany VV, kdy pořád se něco nelíbí, něco se vyjednává, něco má být jinak a další týden zase jinak, tak nám nezbývá nic jiného než pracovat na úkolech, které jsme si na začátku společně dohodli a jak je vidět, když se podíváte na ty faktické výsledky, tak vláda postupuje podle legislativního plánu, předkládá jednotlivé zákony do poslanecké sněmovny, zatím se nestalo to, že by nějaký vládou předložený zákon v poslanecké sněmovně neprošel, takže po té faktické stránce to funguje.

Luboš Xaver VESELÝ
Takže máme tomu my občané rozumět tak, že to je jenom hra?

Jaromír DRÁBEK
Já nevím, jak tomu máme rozumět jako občané, protože já se též cítím být občanem a to se spíše musíte zeptat našich koaličních partnerů. My z TOP 09 k tomu přistupujeme tak, že jinou koalici jsme si nemohli zvolit, protože jiná nebyla v nabídce. My jsme jasně řekli, co chceme prosazovat, že chceme prosazovat, aby se vláda chovala odpovědně vůči následujícím generacím, aby ztransparentnila veškeré rozhodování státu, tím směrem postupujeme a jak dlouho tak budeme moci postupovat, to už záleží na někom jiném.

Luboš Xaver VESELÝ
A váš odhad těch událostí, jak teď půjdou po sobě? Řekněme, že je konec června, vyprší ultimátum, tak si říkáte, teď budou prázdniny, to i pan Bárta bude na prázdninách, takže se nic neudělá, nebo jak to vidíte?

Jaromír DRÁBEK
I dnes, ve středu, jednala vláda a projednávala docela zásadní zákony, 5 zdravotnických zákonů, zákoník práce, důchodovou reformu a všechny zákony byly schváleny jednomyslně. Já se spíš ptám, i když tu nejsem ten, kdo by se měl ptát, ale na co tedy máme ještě čekat nebo z čeho máme být nervózní? Nám nezbývá nic jiného než den po dni pracovat a to jestli VV se nakonec rozhodnou z této vlády odejít či zda se rozhodnou ve vládě zůstat, to mohou ovlivnit skutečně pouze ony.

Luboš Xaver VESELÝ
A jedná-li vláda, tak pánové Dobeš a Jankovský jsou s vámi jedna parta? Vy říkáte, že některé zákony prošly jednohlasně tzn., že v jakési jednotě s vámi schválili ty zákony?

Jaromír DRÁBEK
Vláda pracuje více na principu individuálním než na stranickém. Něco jiného jsou stranická vyjednávání, kde se diskutuje o nějakých dlouhodobých cílech a koncepcích atd., to je koaliční jednání dejme tomu na té vrcholové úrovni nebo by to tak alespoň mělo být. Vláda pracuje s jednotlivými návrhy zákonů, které vždycky jeden z ministrů předloží, na zasedání se o tom diskutuje a diskutuje se do velké míry bez ohledu na to, kdo je v jakém stranickém tričku tzn., ano, všichni členové vlády se účastníme diskuse nad jednotlivými návrhy zákonů a vždycky se snažíme dojít k nějakému výsledku, který by mohli podpořit všichni. A daří se to, protože tak jak jsem řekl, všechny zákony, které tento týden projednala vláda, tak byly přijaty bez toho, aby kdokoli hlasoval proti nebo aby se kdokoli zdržel hlasování tzn., diskuse vždy vedla k výsledku, který byl přijatelný pro všechny.

Luboš Xaver VESELÝ
Do jaké míry jsou tato vyjednávání koaliční nebezpečná pro TOP 09, protože nad vámi stále může viset ten otazník, že co kdyby náhodou ODS a ČSSD udělali velkou koalici, takže vám v tom jednání přece může jít tak trochu o život.

Jaromír DRÁBEK
Když bych to měl trošku zlehčit, tak pro TOP 09 by to bylo velké vítězství z politického hlediska, protože z pohledu politických preferencí, kdyby náhodou někoho napadlo udělat koalici mezi pravicovou stranou a levicovou stranou, když to řeknu velmi zjednodušeně a TOP 09 by v takové vládě účastná nebyla samozřejmě, tak to by znamenalo, že by nám jako TOP 09 výrazně vzrostly preference. Podívejte se na případ Prahy…

Luboš Xaver VESELÝ
… a Brna …

Jaromír DRÁBEK
Samozřejmě, mnoha dalších měst, kde když se spojí protikladné politické programy, a teď já nechci hodnotit na kolik jsou oprávněné, samozřejmě každý politický směr má svojí oprávněnost, svoje argumenty, ale když se složí protikladné politické programy do jednoho vládnutí, tak tzn., že je to pouze technologie moci a ti, kdo se toho neúčastní, tak na tom mohou jedině „vydělat“, co se týká přízně voličů.

Luboš Xaver VESELÝ
Ale já tedy žádný benefit pro TOP 09 z toho, že vznikla v Praze pražská koalice nevidím, můžete být konkrétnější?

Jaromír DRÁBEK
Já si myslím, že to se ukáže v následujících volbách v Praze, jakým způsobem to bylo dobré či špatné ze strany ODS nebo ČSSD, že se spojily do takové koalice.

Luboš Xaver VESELÝ
Vládou tedy prošla druhá část důchodové reformy, zkusme z pohledu důchodů a jakési důchodové reformy u nás porovnat teď v této chvíli ČR a dnes tolik skloňované Řecko s jejich generální stávkou. Někde v médiích bylo psáno, že řecký důchodce bral do této chvíle 35 tisíc na české koruny zhruba důchodu, zatímco o tom si nechávají čeští důchodci snít, možná ani to ne. Jak je to v porovnání právě s tím nebezpečným Řeckem, které nám vy politici tak často zejména před volbami připomínáte a s tím aktuálním stavem v ČR a připomeňte ještě, že budou reformované důchody.

Jaromír DRÁBEK
To porovnání úplně nesedí, protože je potřeba brát v úvahu také paritu kupní síly nejen převod mezi měnami. Já věřím a doufám, že do takové situace, jaká je v Řecku, kdy je nutné skokově zvyšovat věk odchodu do důchodu, kdy je nutné skokově snižovat vyplácené důchody, skokově snižovat platy ve veřejné správě, tak do takové situace se doufám nedostaneme a také když vidíte ty kroky, které jsme dělali v minulých měsících, tak ty kroky jsou velmi pozvolné, jemné s dlouhým horizontem a já bych ale pro srovnání měl možná jiný příklad než Řecko, to je skutečně extrémní příklad a já si myslím, že ČR ani její občané se ničemu takovému přiblížit nechtějí, ale vezměme si příklad Portugalska, které je velmi srovnatelné s ČR co do ekonomické úrovně, co do velikosti, také mají 10 mil. obyvatel a v Portugalsku postupovali mnohem opatrněji než v Řecku a přesto se dostali do stavu, kdy v minulých měsících např. museli snižovat vyplácené důchody o 15 %. Tím chci říci, že ta hrozba není jenom Řecko, ta hrozba je i příklad řady jiných zemí, kde postupovali jen o něco málo méně opatrně než v ČR a to si myslím, že je velké memento, abychom si uvědomili, že tady to není nějaká extrémní poloha buď Řecko nebo zodpovědné chování. Je řada zemí, které dnes bojují s tím, že jsou na hraně toho, co je únosné a dělají velmi tvrdá opatření, aby nesklouzly do něčeho podobného tzn., aby nemusely velmi výrazně reformovat všechny veřejné systémy, než to postupně a velmi jemně dělá ČR.

Luboš Xaver VESELÝ
A jak je daleko tedy od toho portugalského příkladu k tomu řeckému?

Jaromír DRÁBEK
To je otázka, na kterou nikdo nikdy nedokáže dát odpověď, protože pokud byste se ptali před 3 lety v jaké je Řecko kondici a v jaké je pozici, tak vám na to všichni odborníci, ekonomové, kteří se zabývají makroekonomikou řeknou: ta situace je nebezpečná, protože dluh státu je poměrně výrazný, ale ekonomika šlape a zatím není žádné velké riziko, ale pak přijde nějaká krize tak jako přišla celosvětová ekonomická krize a to je potom teprve prověrka a pokud podobné problémy vidíme ve Španělsku, Irsku a nastupují do nich další země, tak si myslím, že ten postup české vlády je v tomto velice obezřetný a to, co vy jste zmínil: první etapa důchodové reformy a teď projednaná 2. etapa důchodové reformy, reforma sociálních systémů, zdravotnického systému – to není nic jiného než ty kroky, které prostě musíme udělat, abychom se nedostali za 2 nebo 3 roky nebo za 5 let do stavu, kdy už to bude velmi obtížně řešitelné.

Luboš Xaver VESELÝ
Umožňuje ta nová reforma třeba to, aby bohatší třeba podnikatel nebo někdo aby si platil všechny 3 položky?

Jaromír DRÁBEK
Samozřejmě to je na volbě toho konkrétního člověka. Kromě toho dnešního tzv. průběžného pilíře tzn., toho dnešního důchodového systému, ten je povinný – do toho musíme přispívat všichni, ze svých příjmů musíme odvádět na ten účet určité procento ze mzdy a tak jak jsem už před chvíli říkal, to je hlavně motivováno tím, že ten náš systém je solidární, že tak jako se všichni dohromady skládáme na služby ve zdravotnictví a každý z nich čerpá bez ohledu na to, kolik peněz do toho vložil, tak do velké míry tahle funguje ten dnešní průběžný systém financování důchodů, protože zásluhovost je poměrně nízká a mnohem větší je důraz na solidaritu a na sociální ochranu proti chudobě. Na druhou stranu ty nové systémy, resp. ten dnešní systém penzijního připojištění a ten nový systém penzijního spoření, ty jsou zase 100 % zásluhové tzn., to co člověk potom dostane, to co čerpá v důchodu, tak je přímo úměrné tomu, kolik prostředků tam naspořil a jakým způsobem byly ty prostředky zhodnoceny.

Luboš Xaver VESELÝ
Takže podtrženo sečteno, my občané se o to nemusíme bát, jak to bude v praxi.

Jaromír DRÁBEK
Občané se samozřejmě nemusí bát…

Luboš Xaver VESELÝ
Až já budu v důchodu, tak jednoho dne u vás mohu zazvonit a říct, kde jsou moje peníze?

Jaromír DRÁBEK
Můžete u mě klidně zazvonit, já věřím tomu, že ten dozor ze strany státu bude skutečně velmi účinný. Když se podíváme do historie zpátky, tak je pravda, že v 90. letech při rozjezdu tržního hospodářství z té nezkušenosti byla řada problémů, ani tehdejší politická reprezentace to příliš neuměla asi kontrolovat, ale když se podíváte na historii třeba posledních 10 let poté, co ten systém je stabilizovaný, tak přece vidíme kolem sebe, že nedochází k žádným krachům bank, že nedochází ke krachům penzijních společností, prostě ten systém je stabilizovaný, protože mantinely, hranice jakým způsobem dozorovat činnost jednotlivých institucí, jak to má stát dělat, tak myslím si, že už dosáhly tak solidní úrovně, že se na ten systém skutečně můžeme spolehnout.

Luboš Xaver VESELÝ
V nejbližších letech čeští důchodci, stávající senioři, mají očekávat co se svými důchody že se stane? Že budou dostávat víc nebo míň, dotknou se jich vaše škrty?

Jaromír DRÁBEK
Stávající důchodci to mají velmi jednoduché, protože ti mají důchod přiznaný a podle zákona se jim ten důchod pravidelně valorizuje každý rok o inflaci tzn. tak, aby ten reálný důchod zůstával stejný a navíc ještě se důchody valorizují o třetinu nárůstu průměrné mzdy v národním hospodářství tzn., že ty důchody, které jsou už vyplácené nejen zůstávají reálně na stejné hodnotě, ale ještě se ta hodnota zvyšuje podle toho, jak se zvyšuje výkonnost ekonomiky.

Luboš Xaver VESELÝ
Ale bude to tak v nejbližších letech?

Jaromír DRÁBEK
Dokonce právě to co prošlo v minulých měsících, ta parametrická úprava dnešního systému, tak ta dokonce znamená, že ta valorizace je pevně určená zákonem. Do letošního roku to bylo tak, že o valorizaci rozhodovala vláda nařízením. Od nabytí účinnosti toho zákona, čili od 30. září letošního roku už do té valorizace vláda nebude mít možnost zasáhnout, je pevně určená zákonem.

Luboš Xaver VESELÝ
Jaký aktuální stav nezaměstnanosti v ČR?

Jaromír DRÁBEK
V tuto chvíli se nezaměstnanost v ČR pohybuje kolem 8 %, což když se díváme na vývoj posledních měsíců a let, tak vidíme trend snižování nezaměstnanosti ať už meziročně nebo meziměsíčně. Co je důležité, že už se dostáváme na úroveň nezaměstnanosti na začátku ekonomické krize tzn., už se pomalu dostáváme zase zpátky k číslům, která jsou tzv. normální pro české hospodářství a co je možná dobré, to je mezinárodní srovnání, protože když se podíváte na statistiky Eurostatu, na srovnání mezi jednotlivými zeměmi, tak ČR je v 1. třetině zemí EU s nejnižší mírou nezaměstnanosti a to je velmi pozitivní pro možnosti dalšího rozvoje ekonomiky, protože jsme hned v závěsu za takovými zeměmi jako je Německo, Rakousko. Jsme ve skupině zemí, která má skutečně nezaměstnanost na velmi nízké úrovni v tom celoevropském formátu.

Luboš Xaver VESELÝ
Dá se říci, že už je krize definitivně za námi, vypadá to tak podle statistik?

Jaromír DRÁBEK
Tak vy po mně chcete definitivní soudy. Definitivně to nikdo říct nemůže, ale v tuto chvíli trendy skutečně ukazují, že ekonomika se dostává do fáze, kde ten růst by mohl stabilní a z toho také vyplývá můj mírný optimismus v dalším očekávaném vývoji nezaměstnanosti, kde si myslím, že se v průběhu poměrně doby dostaneme k číslům, která už nebudou znamenat nějakou výraznou zátěž jak pro občany, tak pro hospodářství jako celek, protože když se podíváme 3 roky zpátky, tak skutečně nezaměstnanost byla velmi nízká, spíše si zaměstnavatelé stěžovali, že nemohou sehnat člověka, který by byl kvalifikovaný, chtěl pracovat. Pak přišlo období, kdy skutečně v situaci, kdy je přes půl mil. nezaměstnaných, tak je velmi obtížné sehnat práci i pro člověka, který je kvalifikovaný a chce pracovat. Není to člověk, který se nějak vyhýbá práci. Já jsem v tomhle optimista a myslím si, že se v průběhu velmi krátké doby dostaneme zase do stavu, že lidé kteří jsou alespoň průměrně kvalifikovaní a kteří opravdu shání práci, tak že jí naleznou.

Luboš Xaver VESELÝ
Jak pak budete trávit léto?

Jaromír DRÁBEK
Z větší části prací, protože je před námi ještě řada jednotlivých úkolů, které musím v následujících týdnech splnit. Ministr nemá zákonný nárok na dovolenou, to je docela zajímavé, nicméně byl bych velmi rád…

Luboš Xaver VESELÝ
Už vidím, jak vás občané litují…

Jaromír DRÁBEK
Já vím, že mě občané oprávněně nelitují, protože nemám toho šéfa, který by mi nařídil, že tehdy a od tehdy do tehdy musím být v práci, na druhou stranu jsou to pravidelně i víkendy a večery atd., ale to každý dělá svojí práci dobrovolně a já si na to nestěžuji. Pokud se ptáte na dovolenou toho charakteru, že by si člověk měl také během roku trochu odpočinout, tak bych velmi rád, kdybych pár dní vyšetřil, abych mohl s manželkou a dětmi někam do hor, nejlépe mimo civilizaci, tam kde bude co nejméně lidí.

Luboš Xaver VESELÝ
Děkujeme, mějte se moc hezky, na shledanou.

 

zdroj: mpsv.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox