Další otázky ze iHNed.cz

Od Jaromír Drábek

Přidávám otázky a odpovědi, které jsem nestihl odpovědět přímo online.

Dobrý den, velice se mi líbí jak se pořád z MPSV, a to z dřívějších vlád raží , že zamětnavatel může přispět na důchodovvé pojištění zaměstnance a skutečně se tak děje. A tak se ptám, my jakožto zaměstnanci dříve pod MPSV a nyní Pod GŘ ÚP jsme z daného jaksi vyjmuti. Pracujeme pod ministerstvem, které výše uvedené každému radí, ale samo nekoná. Děkuji
Děkuji za podnět, příspěvek na penzijní připojištění je především věcí vyjednávání kolektivní smlouvy, takže předpokládám,  že pokud je takový zájem u zaměstnanců většinový, bude ho odborová organizace prosazovat.

jakym zpusobem mate zajisteno, ze po nastupu levice k vladnimu kormidlu v roce 2014 nebo 2018 nebudou Vase reformy uplne zruseny?
Predem diky za odpoved
Co se týče důchodové reformy, snažil jsem se o kompromisní verzi, která by přežila i levicové vlády. Nepředpokládám, že by si ČSSD po případných vyhraných volbách dovolila okrást voliče.
Většina reforem je systémových a snaží se především šetřit na provozních nákladech. Bude záležet na mém nástupci, zda se vrátí k původním „hýřivým“ způsobům hospodaření na MPSV.

Dobrý den, pane ministře.
Neuvažujete o možnosti, která by umožnila nějakou formou si doplatit průběžný důchod a tím si zvýšit stávající? Získávaly by se tím i prostředky do průběžného systému. Děkuji za odpověď.
V současnosti se zvyšuje důchod pracujícím důchodcům po dvou odpracovaných letech. Doplácení do průběžného systému považuji za zbytečné, je efektivnější, aby si člověk prostředky spořil, než aby je nechal protéct důchodovým účtem, který by mu je zase vracel zpět.

Dobrý den pane ministře. V roce 2015 mám termín řádného odchodu do důchodu. Chtěl bych nyní uzavřit penzijní připojištění, převést na něj 200 000 Kč a k 1.1.2013 odejít do předdůchodu na 2 roky. Je toto možné ? Budou se mi doba 2 let počítat jako odpracovaná doba za 2 x 1,5 % ? Nebo musím ve fondu spořit min. 5 let ? Budu mít ve fondu dál nárok na státní příspěvek ( za předpokladu pravidelného spoření ) ? Děkuji.
Projednávání příslušného zákona ještě nebylo dokončeno, takže si společně musíme počat na výsledný text.

Dobrý den, žijete v souladu s Písmem (Desatero)? Považujete pýchu za smrtelný hřích? Jste pokorný? Věříte na Poslední soud? Váš stranický kolega Miroslav Kalousek, dle Vašeho názoru, žije v souladu s Desaterem, zejména se sedmým přikázáním? Odpovídal jste na moje dotazy pravdivě?
Děkuji.
Snažím se o to. Ano. Snažím se o to. Ano. V evangeliu podle Matouše se praví: „Nesuďte, abyste nebyli souzeni.“ Ano.

Dobrý den,
co budete dělat, až ÚS zruší vaše nucené práce zdarma a postižení se následně začnou domáhat svých práv a ušlé mzdy?
Počkejme si společně na nález ústavního soudu v této věci. O žádné nucené práce se však nejedná, evidence na úřadu práce je dobrovolná.

Dobrý den,
mám 4 roky do důchodu a letos mi končí penzijní připojištění, kde budu mít naspořeno cca 80 tisíc korun. Nic moc, ale také peníze. Co byste mi poradil? Jak mám s těmito penězi naložit?

Doporučuji požádat o radu finančního poradce, jistě Vám poradí, jak je co nejlépe zhodnotit.

Dobrý den, platí již nyní, že sociální dávky v hmotné nouzi budou vyplaceny pouze při splnění podmínky veřejné práce 20 hod.týdně. Nejsou nikde vidět. Kolik lidí pobírá dávky v hmotné nouzi? Jak budou hmotné zabezpečení lidé, kteří nikdy nepracovali a pobírali soc. dávky? A budou mít jistě stejně, nebo více než zaěstnaní. Děkuji. Skutek Vám zřejmě utekl.
Dobrý den,
veřejná služba se týká nezaměstnaných, nikoliv osob v hmotné nouzi. Veřejnou službu organizují především obce, do jejich služeb by mělo letos nastoupit 50000 osob. Nemusí se vždy jednat o zametání ulic, lze ji vykonávat i například pomocí v knihovnách apod., proto je možná nevidíte.
Pokud myslíte zabezpečení nikdy nezaměstnaných ve stáří, tak na starobní důchod nemají nárok, budou dále pobírat dávky hmotné nouze. Podle zákona se mít lépe než pracující nemohou a nebylo by to správné.

Dobrý den,
ombudsman Pavel Varvařovský označil Váš systém DONEZ za protiústavní. Hodláte i nadále pokračovat v porušování základních lidských práv a svobod jako správný aparátčík totalitní ideologie TOP09?
Dobrý den, počkám si na nález ústavního soudu do té doby na něm nehodlám nic měnit a odmítám, že porušuje lidská práva a svobody.

Jak se vypočítává důchod. Od 18 let pracoval 2 měsíce, bral drogy, léčil se a šel do důchodu. Bere kolem 12.000,- Kč.Někteří pracovali a mají menší důchod než tento feťák. Jak je to možné ?
Možné to není. Pokud odpracoval 2 měsíce, na starobní důchod nemá nárok.

Dobrý den pane ministře!
Můžu se zeptat,co mají dělat matky samoživitelky po mateřské dovolené,když se pro ně nenajdou žádné zkrácené úvazky? Na úřadech práce žádné nabídky neposkytují? Poradte nam prosím? Děkuji
Dobrý den,
v současné době připravujeme opatření na podporu návratu z rodičovské dovolené zpět do práce. Snad toto legislativní opatření přispěje k podpoře zaměstnavatelů zaměstnávat matky na částečné úvazky

Kolik si spoříte na důchod vy, pane ministře?
Přiměřeně.

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox