Vedení české TPCA zvažuje výzvu prezidenta Sarkozyho

Od Jaromír Drábek

PRAHA – iHNed.cz (6. 2. 2009)

Kolínská továrna TPCA jednoznačně neodmítla nepřímou výzvu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho k tomu, aby společnost PSA Peugeot Citroen přestěhovala výrobu svých minivozů z Česka do Francie.
„TPCA počká na pozici obou mateřských firem, tedy nejen PSA Peugeot Citroen, ale i Toyota Motor Corporation,“ uvedl pro HN výrobní ředitel TPCA Jiří Černý.

Sarkozy k přesunu výroby zpět do Francie vyzval ve čtvrtek večer s tím, že není ospravedlnitelné, aby Francouzi jezdili v autech domácích značek vyrobených v zahraničí. Francouzský prezident to řekl v interview, které se týkalo hospodářské krize a záchranných plánů vlády.

Nereálný, ale nebezpečný plán

Čeští odborníci a politici se nicméně uskutečnění jeho plánů příliš neobávají. „Jsou to naštěstí soukromé firmy a budou se rozhodovat samy, ne podle názoru politiků,“ řekl novinářům ministr prmůyslu a obchodu Martin Říman.

Sakrozyho slova přesto vyvolala vlnu kritiky. „Sarkozyho plán není reálný, přesto je velmi nebezpečný,“ řekl serveru iHNed.cz předseda Mezinárodní obchodní komory v České republice Jaromír Drábek. Prohlášení podle něj jde proti základnímu principu jednotného trhu Evropské unie, tedy že je možné podnikat bez omezení v kterémkoli členském státě sedmadvacítky a žádný stát nemá právo zvýhodňovat domácí podniky či výrobky oproti firmám a produktům z dalších zemí.

„Navozuje dojem, že národním protekcionismem lze řešit dopady ekonomické krize. Přitom je tomu přesně naopak, jakýkolik protekcionismus důsledky krize ještě zhoršuje, jasně to dokládají mimo jiné zkušenosti z 30. let minulého století,“ dodal Drábek.

České předsednictví musí zakročit

Stejného názoru je i prezident Hospodářské komory Petr Kužel. „Tento návrh… je přímým ohrožením jednotného volného trhu a jde přímo proti myšlenkám a principům Evropské unie a čtyřem základním svobodám…, na kterých je dnes postaveno fungování vnitřního trhu Evropské unie,“ uvedl v tiskovém prohlášení organizace.

Zároveň vyzval české předsednictví EU, aby se proti návrhu co nejdříve a velmi ostře ohradilo. „Bude-li i nadále Francie trvat na svých protekcionistických opatřeních, je smysl EU vážně ohrožen,“ píše v dokumentu

Související články

Drábek: Sarkozyho výroky ohrožují principy Evropské unie

Rádio Česko (06.02.2009):

ZDE

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox