O zvýšení platů politiků rozhodl Ústavní soud

Od Jaromír Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) předloží ve čtvrtek vládě návrh na zvýšení platu politiků a soudců. Měly by jim výrazně vzrůst od ledna, přestože vláda původně slibovala, že zůstanou zmrazeny nejméně do roku 2014. Podle Drábka o zvýšení platů rozhodl Ústavní soud svým rozhodnutím. „Nemám jinou cestu než ho respektovat,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ

Proč jste podal návrh na zvýšení platu politiků a soudců?
Zdůvodnění je naprosto jednoduché. Protože to vyplývá z nálezu Ústavního soud a já jsem kompetenčně příslušný a musím jej respektovat.

A netýkalo se to rozhodnutí soudu jenom platu soudců, nikoliv politiků?
Právě že ne. Na rozdíl od loňského a předloňského nálezu se tento nález týkal všech ústavních činitelů.

Máte propočteno, na kolik to vyjde státní rozpočet?
To budeme řešit zítra (ve čtvrtek – pozn. red.) na jednání vlády. Nevím, jak rozhodne, protože je tam rozpor s ministerstvem spravedlnosti, které chce ještě vyšší platovou základnu, než je v návrhu. Chce trojnásobek průměrné mzdy, já navrhuji 2,7násobek. Je to obrovský rozdíl, jsem si toho vědom. V případě, že to bude chtít Ústavní soud znovu napadnout, že bude počítat s jinou platovou základnou, než je v návrhu, tak to budeme znovu řešit.

A nedalo se proti tomu rozhodnutí Ústavního soudu postupovat jiným způsobem?
Ne. Jestli máte nějaký námět, tak sem s ním, já to rád udělám.

Vláda se snaží prezentovat jako vláda rozpočtové odpovědnosti. Jak myslíte, že se voliči dívají na návrh na zvýšení platů politiků?
Samozřejmě že je to vnímáno negativně. I já to vnímám negativně. Bohužel nemám jinou cestu než ten nález Ústavního soud respektovat. Alespoň v té míře, v jaké jsem ho respektoval já. Tím, že jsem předložil ten návrh na 2,7násobek, tak se vystavuji tomu, že někdo podá k Ústavnímu soudu další stížnost.

Odpoledne se bude ve sněmovně jednat o vyslovení nedůvěry vládě. Jaký očekáváte výsledek?
Na to si budeme muset počkat. Já nechci předjímat, ale předpokládám, že vláda neztratí důvěru.

Jednat se má i o vytvoření poslanecké bezpečnostní komise ke kauze s letouny CASA. Jste pro to, aby vznikla?
Mám za to, že žádná poslanecká komise nikdy nic podstatného nevyřešila a že se to má řešit na jiných úrovních, na kterých se to řeší v tomto případě. A tak je to správné.


autor: Pavel Cechl
zdroj: top09.cz, tyden.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox