V Česku startuje Kurzarbeit

Od Jaromír Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se v rozhovoru pro ČT 1 krátce vyjádřil k novému projektu „Vzdělávejte se pro stabilitu“, který je určitou obdobou tzv. „kurzarbeitu“ v českém podání.
ČT 1, 28.8.2012

Projekt je určen k udržení zaměstnanosti a posílení odborných znalostí zaměstnanců jednotlivých firem a bude realizován od poloviny září 2012 do 31. srpna 2015. Více informací o projektu naleznete v tiskové zprávě.

Aneta SAVAROVÁ, redaktorka:
V programu vzdělávejte se pro konkurenceschopnost, je zatím 400 milionů korun. Pro státní pomoc už se vžil výraz Kurzarbeit.

Radek VIGLAŠ, redaktor ČT:
Jan ČERNÝ, redaktor ČT:
redaktor:
Kurzarbeit, v němčině a německých firmách znamená zkrácenou pracovní dobu, v Česku se jím rozumí školení místo práce. Ve firmě Brano tohle německé slovo může zachránit desítky pracovních míst.

Pavel JUŘÍČEK, generální ředitel, Brano Group:
My vidíme zhruba 2 měsíce dopředu, takže pokud by samozřejmě ta situace ukazovala, že musíme řekněme „propouštět“, tak se samozřejmě rádi obrátíme na tu výzvu. Si představte, že bychom ze zámečníka se pokusili udělat třeba nástrojaře, anebo ze zámečníka svářeče.

Radek VIGLAŠ, redaktor ČT:
Jan ČERNÝ, redaktor ČT:
redaktor:

Může to být případ i Ludmily Buchtové. Na lince pracuje 3 roky.

Ludmila BUCHTOVÁ, zaměstnankyně:
Určitě bych šla na kurz, než ztratit zaměstnání, to v každém případě.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Chceme, aby ti lidé, kteří nemohou pracovat, protože zaměstnavatel nemá dost zakázek, tak aby neseděli doma, nečinně, ale aby v rámci toho zaměstnavatele se vzdělávali.

Radek VIGLAŠ, redaktor ČT:
Jan ČERNÝ, redaktor ČT:
redaktor:

Na peníze má nárok každá firma, které se během 3 měsíců propadnou tržby meziročně o 20 až 60 procent. Ministerstvo práce pro ně připravilo 400 milionů korun s tím, že když bude třeba, přidá dalších 400. Už teď ale podniky tvrdí, že to nebude stačit.

Pavel JUŘÍČEK, generální ředitel, Brano Group:
Máme obavy z toho, že jestliže nedolijou peníze do té úrovně, kterou jsme říkali, že je minimální

Eva SVOBODOVÁ, generální ředitelka, Asociace malých a středních podniků:
Výhrady se ale snáší i na systém Kurzarbeitu v Česku jako takový. Nebudou firmy motivovány, aby jaksi měly více zakázek, aby se dostaly z té špatné situace.

Aleš ROD, analytik, Liberální institut:
I u těch podniků, u kterých bude ta podpora zavedena, tak to může jenom prodloužit ten čas k zániku.

Radek VIGLAŠ, redaktor ČT:
Jan ČERNÝ, redaktor ČT:
redaktor:

Podle Ministerstva práce se v Česku budou učit nové slovo Kurtarbeit stovky firem. Jeho česká verze má přitom navíc ještě jednu zvláštnost. Zatímco v Německu se na platy Kurzarbeiterů skládali zaměstnavatelé a stát, školení českých pracovníků zaplatí Evropská unie. Radek Viglaš, Vanda Kašová a Jan Černý, Česká televize.

Aneta SAVAROVÁ, redaktorka:
A proč vláda Kurzarbeit zavádí? Nezaměstnanost v Česku mírně roste. V červenci se oproti červnu zvýšila o 2 desetiny procenta a dosáhla 8,3 procenta. Bez práce bylo skoro 490 tisíc lidí. Nejvíc nezaměstnaných hlásí tradičně Ústecký a Moravskoslezský kraj. Statistiku vede severočeský Most, kde bylo bez práce skoro 16 procent lidí. V těsném závěsu následuje Bruntál a s menším odstupem Děčín. Vyhlídky české ekonomiky pro letošní rok nejsou zrovna optimistické. Podle ministerstva financí můžeme čekat nárůst o 2 desetiny procenta a Centrální banka odhaduje, že zůstane na nule a Česká bankovní asociace předpovídá dokonce pokles o 6 desetin procenta. K růstu se podle prognóz vrátí v příštím roce. Právě evropské dotace mají pomoci zachránit až 10 tisíc pracovních pozic. Jak bude stát firmám pomáhat? Nejen na to jsem se ptala ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Jak bude vybírat firmy, kterým peníze půjdou?

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Budeme vybírat podniky, respektive budeme přijímat žádosti od podniků, kde se jedná skutečně o přechodný nedostatek zakázek, kde to není tak, že ten podnik nemá šanci na další existenci.

Aneta SAVAROVÁ, redaktorka:
Zatím je na projekt alokována částka ve výši 400 milionů korun, co uděláte potom, až ty peníze vyčerpáte? Kde vezmete další?

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
My samozřejmě uvidíme v prvních měsících, kolik nám přijde žádostí, jaké budou ty požadavky. Pokud se ukáže, že toto je skutečně dobrý způsob, jak pomoci českým podnikům v nesnázích, tak jsme připraveni na to dát další prostředky.

Aneta SAVAROVÁ, redaktorka:
Stát bude přispívat na plat zaměstnance do maximální výše 31 tisíc korun měsíčně. Proč jste se rozhodli, že budete hradit celý plat a nebudete následovat podobný model, jako funguje v Německu?

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Nechceme platit nějaké, nebo dorovnávat nějaké vysoké platy. Těch 31 tisíc korun je odvinuto od průměrné mzdy, protože pokud nějaký zaměstnanec bere průměrnou mzdu, tak jeho náklady včetně odvodů jsou právě těch přibližně 31 tisíc korun, takže jde nám o to, abychom podporovali běžná pracovní místa, nikoliv ta naprosto specializovaná s velmi vysokým platem.

Aneta SAVAROVÁ, redaktorka:
Kurzarbeit prosadili v roce 2009 odbory v Německu, kde do systému napumpovaly 14 miliard eur. Podle ekonomů se osvědčil, ocenila ho i spolková kancléřka Merkelová, později ho v různých obměnách zavedly taky další země, například Slovensko a Rakousko. V Česku se o jeho zavedení diskutovalo víc než 3 roky.

 

zdroj: mpsv.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox