Ranní interview na Radiožurnálu

Od Jaromír Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Ranní interview na Radiožurnálu, kde diskutoval o hlavních aktuálních tématech nadcházejícího jednání tripartity, kterého se zúčastní naposledy ve funkci ministra. Jedním z témat je například chystaná vládní prorůstová opatření, která by měla pomoci k ekonomickému oživení českého hospodářství.
Radiožurnál, 16. 10. 2012

Jiří CHUM, moderátor:
Dnes naposledy se Jaromír Drábek zúčastní jednání tripartity ve funkci ministra práce a sociálních věcí, dobré ráno, pane ministře. Jaký máte pocit? Nebojíte se třeba toho, jestli na vaše slova sociální partneři dají, i když se chýlí ke konci vaše působení ve funkci?

Jaromír DRÁBEK, odstupující ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Tak to určitě ne. Ministři přicházejí a odcházejí, také zástupci zaměstnavatelů a odborů se střídají ve svých funkcích tak jak jim ubíhá nebo končí funkční období. Myslím si, že to bude úplně normální zasedání bez ohledu na to, že za pár dnů skončím ve funkci ministra.

Jiří CHUM, moderátor:
Těšíte se na to jednání?

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Bude to pro mě poslední jednání tripartity, účastnil jsem se ho, nebo jsem ho řídil více než dva roky, tak myslím si, že si to užiju.

Jiří CHUM, moderátor:
V poslední době bylo trochu bouřlivé nebo byly bouřlivé ty schůzky, pojďme k tomu, o čem budete jednat dnes? Jedním z těch bodů je prorůstové opatření nebo prorůstová opatření, která by měla pomoci k ekonomickému oživení, jaká ta opatření konkrétně jsou?

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Tak já jsem rád, že se podařilo vydiskutovat několik desítek opatření, společně především se zástupci zaměstnavatelů, také zástupci odborů se na tom částečně podílely. Jsou to opatření, která jsou zaměřena na podporu především podporu exportu, ale také na zlepšení podmínek pro podnikání, pro zaměstnávání. To znamená, účelem těch opatření je vytvořit lepší podmínky pro české firmy, jednak aby se mohly uplatnit lépe na zahraničním trhu, ale také aby ta zejména byrokratická zátěž, která je spojena s podnikáním, tak aby byla co nejmenší.

Jiří CHUM, moderátor:
Zaměstnavatelé říkají, že ekonomickému oživení měla vláda pomoci už dávno, že teď je příliš pozdě a že opatření, která vláda chystá, nebudou působit dostatečně rychle, že v mnoha případech jen zlepší podnikatelské prostředí. Buďte konkrétnější, co jim odpovíte?

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Tak jen zlepší podnikatelské prostředí, s tím mohu skutečně souhlasit, vláda určitě nepůjde cestou nějakého umělého nalévání peněz do ekonomiky. Na to náš stát za prvé nemá a za druhé to považujeme za naprosto neefektivní, to znamená, skutečně půjde v uvozovkách jen o zlepšení podnikatelského prostředí. To si myslím, že je správné, zpružnění trhu práce, odbourání administrativní zátěže, kde to jde. To si myslím, že jsou ty správné kroky a není to tak, že by vláda s něčím přišla až teď. Přece o takových věcech se diskutuje průběžně. To, že jsme se teď rozhodli zabalit do nějakého přehledného balíčku, abychom si mohli odškrtávat společně se zástupci zaměstnavatelů a zástupci odborů, jak se která opatření plní, to si myslím, že je na místě, ale není to tak, že bychom začínali v bodě nula.

Jiří CHUM, moderátor:
Odboráři si myslí, že navrhovaná opatření k oživení hospodářství prostě nepomohou a že naopak vláda podkopává růst svými kroky, třeba návrhem úsporného státního rozpočtu. Co si o tom myslíte vy?

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Já si myslím přesný opak. Vláda kdyby neprováděla svoje úsporné kroky, které jsou sice nepopulární, ale které jsou nezbytné, tak by za několik málo let odboráři říkali, vidíte, vy jste tady nedělali dostatečně úsporná opatření. Kritizovat je samozřejmě snadné.

Jiří CHUM, moderátor:
Vy té kritice v posledních dnech čelíte dost. Jedna zřejmě nečekaná přišla i od samotného předsedy vláda a šéfa ODS od Petra Nečase. Ten včera řekl, že by se koalice měla znovu podívat na S-karty a zvážit, jestli by se tento systém neměl revidovat. Zaskočilo vás to?

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Musím říct, že pro mě ten šťouchanec nebyl zase až tak překvapivý. My jsme o zavádění S-karet velmi detailně diskutovali v rámci koalice, přibližně před rokem, když se schvalovala potřebná legislativa k tomu. Tady je prostě jednoduchá otázka. Karta elektronická je něco, co v jiných zemích je naprosto běžné, i u nás se to stává naprosto běžnou záležitostí a pokud někdo řekne, že nechce elektronickou výplatu sociálních dávek, tak potom musí říct: Ano, bude to stát o čtvrt miliardy ročně víc, a ke čtvrt miliardě škrtneme na nějaký sociální /nesrozumitelné/. Já si myslím, že ta čtvrtmiliarda ušetřená, kterou můžeme dát například na pomoc rodinám s postiženými dětmi, takže je to správně.

Jiří CHUM, moderátor:
Mrzí vás ta slova?

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Já už jsem si v politice zvykl na leccos, takže takový pocit nemám.

Jiří CHUM, moderátor:
Poslední věc, TOP 09 vybírá vašeho nástupce. Snažíte se ovlivnit, aby k resortu práce a sociálních věcí přistupoval či přistupovala se stejnou filosofií, jakou máte vy?

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Především já jsem celé dva roky nebo více než dva roky vycházel z programu TOP 09, tedy z filosofie, pokud chcete použít tohoto slova, programu TOP 09 a já věřím, že ten, kdo přijde po mě, takže samozřejmě se bude dál držet programu TOP 09.

Jiří CHUM, moderátor:
Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí byl hostem Ranního interview, před dnešním jednáním tripartity po 7 měsících. Díky za váš, na shledanou.

 

zdroj: mpsv.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox