O parametrech sKaret se dá diskutovat

Od Jaromír Drábek

sKarty jsou nemravné a protiústavní je to drahá hračka a pokus o další privatizaci veřejného prostoru. I takové výroky dnes zazněly na jednání Senátu, který se kartami sociálních systémů zabýval. A nakonec podpořil návrh na jejich úplné zrušení. Vláda chce ale sKarty zachovat jako nástroj na identifikaci příjemců sociálních dávek. My jsme teď ve spojení s místopředsedou TOP 09 a bývalým ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Dobrý večer.
Dobrý večer.

Pane Drábku, pokud Senát nakonec tento návrh schválí, což se dá očekávat, co to bude znamenat pro ten systém sKaret?
Tak, pokud Senát ten zákon schválí, tak to znamená, že ten zákon poputuje do Poslanecké sněmovny a bude o něm rozhodovat Poslanecká sněmovna. Nicméně ten samotný návrh úplného zrušení sKaret, to je taková prvoplánová bojová politická hra, kde se používají skutečně některé argumenty, které vůbec nejsou oprávněné, nakonec některé z nich tady byly zmíněny, jako například že je to něco drahého. Nám se podařilo skutečně vyjednat ojedinělé podmínky v porovnání s jinými státy, kde ta elektronizace je založena na to, že český stát neplatí za vyplácení těch dávek žádné poplatky. Všude jinde v zahraničí se podařilo snížit náklady státu tou elektronizací, u nás se podařilo vyjednat smlouvu takovou, že ty poplatky státu jsou nulové. To si myslím, že je základní věc. Také se v řadě případů hovoří o tom, jakým způsobem byl ten tendr vypsán, v loňském roce nakonec ten tendr přezkoumával Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, všechny ty zadávací podmínky, průběh výběrového řízení byl pod veřejnou kontrolou, protože byl na webu. Jenom prostě teď někdo chce si hledat cíl na svoji střelbu, no tak je jednoduché zacílit a vystřel bez toho, aby se používaly platné argumenty.

Na sKarty ale necílí jen opozice. Dnes o změny ve smlouvě mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a Českou spořitelnou, která ten systém provozuje, tak o nich dnes jednala vaše nástupkyně Ludmila Müllerová, která po tom setkání s šéfem České spořitelny řekla, že nebude možné tu smlouvu změnit bez změny příslušných zákonů. To znamená, že i ona vlastně chce, aby ty sKarty nebyly povinné tak, jak jste navrhoval vy, je to tak?
Ale tak to je samozřejmě možné diskutovat o tom, jak mají být nastaveny jednotlivé parametry, nakonec to prohlášení jednoznačně dokládá, že legislativa jasně vymezuje, jak mají být sKarty postaveny, jak mají využívány, nakonec na tom se podílel i výbor pro sociální politiku Parlamentu, když se o tom v loňském roce velmi detailně diskutovalo na politické úrovni a teď to vypadá, jako kdyby si na to nikdo nevzpomínal. A pokud mluvíme o té dobrovolnosti, či povinnosti, tak je potřeba nejprve říci, co kdo pod tím rozumí pod tím dobrovolným a povinným. Je potřeba jasně říct, že sKarta má sloužit k tomu, aby byla větší možnost výběru jak čerpat ty prostředky, aby bylo možné v následujícím období dát lepší komfort pro ty, kteří k těm penězům mají přístup a zároveň aby to stálo stát méně peněz. Jakým způsobem se to udělá, jaké budou parametry, o tom se samozřejmě bude ještě určitě diskutovat.

V té smlouvě, kterou podepsal váš bývalý náměstek na ministerstvu práce a sociálních věcí a o níž například senátorka Wagnerová hovoří jako o neplatné, protože údajně neměl tedy pravomoc vůbec tu smlouvu podepisovat, v té smlouvě jsou ale ty sKarty uvedeny jako povinné, to znamená, že každý příjemce sociálních dávek si bude muset tu kartu pořídit.
Nene, tam je napsáno, že každý… že každá ta dávka se vyplácí prostřednictvím sKarty, to znamená, že se vyplácí prostřednictvím zaprvé jednotného výplatního místa, což je, chci říci, velmi důležitá změna, na rozdíl od minulosti, kdy MPSV mělo hned několik, nebo spíše mnoho výplatních míst, tak teď je ta výplata soustředěna do jednoho místa a to samozřejmě velmi výrazně zlevňuje ty náklady, a dále se vyplácí prostřednictvím technického účtu České spořitelny, který náleží té sKartě, a to je další zlevnění toho systému. Jakým způsobem potom ten klient využije k čerpání těch dávek elektronickou platební funkci sKarty, nebo nikoliv, to je věc té dobrovolnosti. A to je samozřejmě záležitost diskuze, která probíhá, která určitě, věřím tomu, že bude mít nějaký racionální výsledek.

Když se ještě, pane Drábku, vrátíme k tomu dnešnímu jednání v Senátu, když se tedy, jestliže Senát tedy schválí ten návrh sociální demokracie a prosadí ten zákon na úplné zrušení sKaret, co myslíte, že se stane, až se vrátí, až ten zákon přijde do sněmovny tedy?
Tak já si myslím, že je jasné, a je to nakonec v denních různých informacích, že probíhají celkem intenzivní jednání mezi ČS a MPSV, nakonec i premiér se do těch jednání vložil, zatím nemáme veřejně informace o tom, jak se k těm, nebo s jakým závěrem, nebo jakým způsobem ta jednání postupují, nicméně já si myslím, že elektronizace výplaty nepojistných sociálních dávek je něco, co už prošlo v řadě jiných zemí s velkým úspěchem, v tom snížení nákladů státu, a že by byl skutečně velký krok zpět, pokud by ta vlastní elektronizace výplat měla být zrušena. Znovu říkám, samozřejmě, o těch parametrech, o tom technickém provedení, se dá vždycky diskutovat a vždycky je možné postupovat kupředu.

Říká bývalý ministr práce a sociálních věcí z TOP 09. Děkujeme a nashledanou.
Děkuji za pozvání a pěkný večer.

moderátor: Jan Richter
k poslechu on-line zde (4:00)

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox