Kontrola NKÚ potvrdila úspory na MPSV

Od Jaromír Drábek

Reakce na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu.

Šetření Nejvyššího kontrolního úřadu potvrdilo, že ministerstvo práce a sociálních věcí dokázalo při výplatě sociálních dávek ušetřit významně na provozních nákladech. Nejedná se přitom o zanedbatelné částky.

Kontrolní zpráva NKÚ uvádí, že změnou organizace úřadů práce došlo jen za rok 2011 k úspoře přes 229 milionů korun.

Ze státního závěrečného účtu je navíc jasné, že na provozu a investicích do informačních systémů uspořilo MPSV několik stovek miliónů korun. Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 byla vykázána úspora 70 milionů korun.

Jakkoli to výsledky šetření NKÚ potvrzují, ve své tiskové zprávě se o tom NKÚ nezmiňuje. Místo toho mediální výstup postavil na informaci, že s přibývajícími dodatky se zvyšovala cena.

Je pravda, že původní prováděcí smlouva, která obsahovala například i systémy na evidenci účtování dokladů, byla na 435 miliard, a že k ní bylo uzavřeno celkem osm dodatků.

Zdaleka ne všechny dodatky se ovšem týkaly výplaty dávek a hlavně: zdaleka se nejedná o novou informaci.  S rozšířením smluvních závazků roste zákonitě i cena. Titulek tiskové zprávy, který se snaží navodit dojem, že za stejný objem práce zaplatilo ministerstvo víc peněz, je jen dokladem zpolitizování práce NKÚ pod vedením bývalých poslanců za ČSSD a ODS.

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox