Jak to bylo na ministerstvu práce

Od Jaromír Drábek

(Reakce na článek Stát platil 45 milionů měsíčně, ale nesměl se ptát za co a proč, zveřejněný v Hospodářských novinách dne 7. 2. 2014)

V pátečních Hospodářských novinách jsme si mohli přečíst další díl drábkobijeckého seriálu o informačních systémech na ministerstvu práce a sociálních věcí z pera Vojtěcha Blažka. V záchvatu investigativní vášně však autor opominul některá významná fakta a tím zásadně zpochybnil objektivitu svého článku.

Firma OKsystem, která od 90. let provozovala systém na výplatu nepojistných sociálních dávek, inkasovala v roce 2011 od ministerstva za tuto činnost cca 480 milionů korun. Zakázka byla po mnoho let zadávána prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění, tedy bez řádné soutěže.

Firma Fujitsu, která tuto agendu zpracovávala v roce 2012, byla řádně vysoutěžena ministerstvem vnitra, ministerstvo vnitra s ní také podepsalo prováděcí smlouvu včetně všech dodatků, které se týkaly provozování systému na výplatu sociálních dávek, ale i mnoha dalších částí informačního systému ministerstva práce a sociálních věcí. Tedy nikoli Drábkova zakázka bez soutěže, jak se drábkobijci stále snaží dokola opakovat, ale řádně vysoutěžený smluvní vztah uzavřený ministerstvem vnitra. To nakonec potvrdil i Úřad na ochranu hospodářské soutěže, který sice zakázku zastavil pro překročení rozsahu rámcové smlouvy, jak je obecně známo, ale pokutu za to uložil pouze ministerstvu vnitra, nikoli ministerstvu práce a sociálních věcí.

Pokud jde o peníze, tak jen za první tři čtvrtletí roku 2012, kdy jsem byl ještě ministrem, byla úspora nákladů na systém výplaty na systém nepojistných sociálních dávek 70 milionů korun. To je prokazatelné dokumenty ministerstva z doby po mém odchodu z ministerstva. Jestli se k tomu dnes nikdo z ministerstva nehlásí, mělo by autora článku zajímat, jakým je to vedeno záměrem.

Soudný čtenář si jistě položí otázku, proč Hospodářské noviny hájí zájmy monopolního dodavatele, proč opírají článek o informace pouze z jedné strany, proč nečerpají informace například ze státního závěrečného účtu, proč opomíjejí celkové úspory státního rozpočtu v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí za rok 2012 ve výši 10 miliard korun (potvrzené např. serverem demagog.cz), které by bez změny dodavatele informačního systému nebyly realizovatelné. Třeba jim odpověď na tyto otázky v některém z dalších dílů seriálu redaktor Blažek aspoň naznačí.

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox