Lepší je vyšší mateřská než porodné

Od Jaromír Drábek

parlamentnilisty.cz, 3. 6. 2010, rubrika: Ústecký kraj

Boj proti zneužívání sociálních dávek bylo jedním z ústředních témat předvolební kampaně TOP 09. Parlamentní listy.cz se ovšem zeptaly, co si pod touto tezí můžeme konkrétněji představit? Jedním z opatření by se mělo stát zrušení porodného.

Jaromír Drábek je předsedou Národního výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR. Do půli června bude rozhodnuto o tom, zda v této pozici i nadále setrvá. Stal se totiž poslaneckým nováčkem zvoleným v Ústeckém kraji za TOP 09.

Sám, zdůrazňuje, nemá žádné osobní ambice ohledně účasti ve vládě. „TOP 09 prosazuje programové cíle a personální obsazení je pro nás nástroj, nikoli cíl,“ prohlásil rezolutně Drábek. Čeho by chtěl v poslaneckých lavicích dosáhnout především? ParlamentníListy.cz se zeptali za vás.

Budu bojovat se zneužíváním sociálních dávek

Boj proti zneužívání sociálních dávek bylo jedním z ústředních témat předvolební kampaně TOP 09. ParlamentníListy.cz zajímalo, co si pod touto tezí můžeme konkrétněji představit?

„Konkrétním opatřením je zejména zavedení povinných 20 hodin veřejné služby. Chceme tím zamezit možnosti pracovat na černo, motivovat k aktivnímu hledání práce a také přimět ty, kteří pobírají sociální dávky, aby si uvědomili, že za to musí svým spoluobčanům něco vrátit,“ řekl Drábek.

Drábek přitom zdůrazňuje, že jde o sociální opatření, nikoli asociální, jak je někdy mylně interpretováno. „Sousedé těch, kteří pobírají finanční pomoc od státu, nebudou mít pocit, že se nevyplatí živit se vlastní prací, byť třeba podprůměrně honorovanou. A děti těch, kteří jsou nezaměstnaní, uvidí, že normální je pracovat, byť ve veřejné službě.“

Zrušení porodného a pohřebného

Kontroverzním tématem je i otázka zrušení porodného a pohřebného, což je jeden z bodů volebního programu TOP09. Drábek toto nepopulární opatření plně podporuje. Bude zajímavé sledovat, zda bude tento bod součástí programového prohlášení budoucí vlády.

„Nejde o asociální opatření. Pouze hledáme cestu, jak nejlépe využít prostředky, které máme k dispozici. Sebebohatší člověk dostane 13 tisíc porodného, pokud se mu narodí dítě, přičemž samozřejmě od něj nejprve někdo musí ty peníze vybrat na daních a pak mu je administrativním úkonem vrátit, což považujeme za nesmyslné,“ říká k návrhu TOP 09 místopředseda strany Jaromír Drábek.

Dodává, že z pohledu státu je mnohem lepší podpora v mateřské dovolené, protože to je nějaká pravidelná dávka.

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox