Ministři Drábek a Dobeš vysvětlovali romským ženám v Ústí nad Labem změny sociálních dávek (Mediafax)

Od Jaromír Drábek

Návštěvou v praktické škole v Ústí nad Labem zahájili v pondělí odpoledne svoji cestu po Ústeckém kraji ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a ministr školství Josef Dobeš (VV).
Mediafax, 6. 9. 2010

Drábek agentuře Mediafax řekl, že chtějí jednat s lidmi a vysvětlovat jim smysl změn sociálních dávek. Oba ministry doprovodil vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb, ústecký primátor Jan Kubata (ODS) a další představitelé. Schůzky v tělocvičně školy se zúčastnilo asi čtyřicet místních lidí, převážně romských žen. Dobeš jim připomenul, že vzdělání je základní výbavou pro uplatnění jejich dětí v budoucnosti.

Drábek hovořil o změnách v sociálním systému: „Drastické škrty ve výplatě dávek nechystáme. Ale chceme postihnout práci na černo. A chceme také, když už se o někoho stát postará, aby to ten člověk nějak oplatil. To znamená, aby se podílel například na práci při úklidu svého okolí, a za přirozené pokládáme, že bude posílat své děti do školy. Ten kdo to dělat nebude, nemůže počítat s tím, že dostane sociální dávky v plné výši,“ uvedl Drábek.

Zlata Žigová, romská asistentka předlické školy se ministrů zeptala: „Když moje děti úspěšně dokončí základní školu a vyučí se, kdo zaručí, že dostanou práci. To je pro Romy velmi těžké, nikdo nás nechce.“

„Musíme převrátit situaci ve společnosti, kdy Romové nepracují nebo dělají jen nekvalifikované práce. A právě vzdělání povede k vytvoření romské inteligence a bude normální, že boudou romští lékaři, učitelé, řidiči autobusů nebo instalatéři. Úřady práce a různé agentury zároveň s pomocí státu vytvářejí podmínky pro zaměstnávání Romů,“ odpověděl jim Drábek.

Ministři Drábek a Dobeš a zmocněnec Kocáb pokračují ve své cestě po kraji. Navštíví Trmice na Ústecku a Litvínov.

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox