Jaromír Drábek: Práci načerno nelze tolerovat (Právo)

Od Jaromír Drábek

V rozhovoru pro deník Právo, hovořil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek o plánovaných historických změnách v současné struktuře úřadů práce, která by se od příštího roku měla přizpůsobit krajskému uspořádání našeho státu s cílem zefektivnit jejich řízení a posílení kontrolní činnosti. „Mimo jiného i proto, že vysokou míru práce načerno není možné v Česku nadále tolerovat“, řekl Drábek.
Právo, 28. 7. 2010

Úřady práce čeká od začátku příštího roku zásadní proměna jejich fungování. Proč se právě ony ocitly na předním místě seznamu změn, které na vašem ministerstvu chystáte?

Smysl změn je jednoznačný – současná struktura úřadů práce neodpovídá potřebám uchazečů o práci ani struktuře obcí. Zlepšit se musí řízení těchto úřadů i jejich kontrolní činnost. I proto, že vysokou míru práce načerno není možné v Česku nadále tolerovat.

Jak se chystané změny konkrétně projeví?

Současná struktura úřadů, kterých je v Česku na 77, je zbytečně složitá, obtížně řiditelná. Struktura úřadů práce by se od začátku příštího roku měla proto přizpůsobit krajskému uspořádání našeho státu. V praxi to bude znamenat, že bude krajský úřad práce a pod něj budou patřit jednotlivá kontaktní místa. V každé obci třetího typu by pak mohlo být kontaktní místo úřadů práce. Zruší se i současná právní subjektivita každého úřadu.

Každá změna přináší i otázku, co se současnými 77 řediteli a osmi tisíci zaměstnanců úřadů práce. Nerozšíří řady nezaměstnaných?

Určité přeskupení zaměstnanců bude nutné, ale uplatnění se najde pro každého schopného pracovníka.

Přispěje nová struktura úřadů práce i k tomu, aby se zpřísnily nynější liberální podmínky pro zaměstnávání cizinců?

Situace, kdy každý, kdo dostane živnostenské oprávnění, získá prakticky automaticky i povolení k pobytu v ČR, skutečně vyžaduje změny. Ale řešení problémů se zaměstnáváním cizinců není jen v resortu mého ministerstva. Na řešení se musejí podílet i ministerstva vnitra a průmyslu. Určitě velmi rychle vyvolám jednání, aby se změnila k lepšímu i tato oblast.

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox