Jaromír Drábek představil reformu sociálnho systému

Od Jaromír Drábek

ČRo, 12.1. 2011, Pořad: Rozhovor na aktuální téma

Ondřej ČERNÝ, moderátor
Přesně do devíti minut vtěsnala Eva Ziliziová to nejzajímavější, co se právě děje. Další informace najdete na naší internetové adrese rádiočesko.cz. Za všechny, kteří pro vás vysílání připravujeme, zajímavé informace a také ničím nerušený poslech od mikrofonu přeje Ondřej Černý. Český sociální systém má být od příštího roku lépe cílený, efektivnější a také levnější. Počítá s tím alespoň připravená reforma sociálního systému, kterou ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek představil před necelou hodinou na tiskové konferenci. Nový systém výplaty sociálních dávek by měl platit od roku 2011 a měl by být výrazně jednodušší. Co všechno má reforma změnit, to už teď do studia Světa o třetí přišla říct Naďa Bělovská.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
Hezké odpoledne. Tak, pokud bych měla celou reformu stručně shrnout, připomněla bych asi dva body. Jednak zpřísnění podmínek pro výplatu dávek a pak zjednodušení toho systému. Reforma zatím nebude hýbat s výší dávek, ta by ještě nějaký čas alespoň měla zůstat stejná jako doposud, ale chce zatím zjednodušit jejich rozdělení. V současné době je to totiž tak, že v Česku existuje až 18 různých dávek a ta se vyplácejí na třech různých místech, a to je samozřejmě nepřehledné jak pro stát, tak pro ty, kteří dávky čerpají a pobírají, a toto přerozdělování chce proto ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek změnit.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/
Ten systém chceme velmi výrazně zjednodušit, a to ve dvou směrech. Za prvé zavést jedno výplatní místo, tím jedním výplatním místem by měly být úřady práce, to znamená, přejít od toho dnešního systému, kdy dávky sociální sítě jsou vypláceny na obecních úřadech dvou typů a zároveň ještě na úřadech práce, na systém, kdy dávky budou vypláceny s jedním dokládáním všech různých potvrzení a příloh, budou zpracovávány jedním pracovníkem a také z jednoho místa kontrolovány.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce také posílit adresnost dávek, to znamená, že si přeje, aby stát efektivněji posuzoval, kdo žije všechno ve společné domácnosti a chce klást důraz na to, aby vyživovací povinnost měla vždy primárně rodina a teprve až potom stát. Co se týče kontroly, tak ministerstvo chce posílit ochranu proti zneužívání dávek a také velmi agresivně plánuje zakročit proti nelegálnímu zaměstnávání.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/
Chceme například snížit možné postihy za administrativní pochybení, protože pokud si představíme, že za některá administrativní pochybení dnes zaměstnavatel může dostat až půlmilionovou pokutu, tak je to naprosto nepřiměřené. Naopak chceme velmi výrazně zvýšit finanční postihy za nelegální zaměstnávání a také, a to si myslím, že bude důležitá novinka, za umožnění nelegálního zaměstnávání.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
Stát pak hodlá také snížit administrativní zátěž zaměstnavatelům, a to například tím, že by jim měla odpadnout povinnost hlásit úřadům práce volná pracovní místa.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
Naďo, Jaromír Drábek mluvil o tom, že primárně by se měl postar … měla postarat rodina, až v druhém případě stát, plánuje třeba ministerstvo také nějaké novinky v rodinné politice?

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
Ano, plánuje, a to především v oblasti péče o malé děti, protože ministerstvo chce rozšířit možnost předškolní péče o děti. Kromě klasických mateřských školek, které máme k dispozici teď, i když, jak víme, tak v omezené míře, tak chce ministerstvo umožnit také rodičovskou výpomoc a zavést novou živnost, která by se měla vztahovat právě na péči o děti do 3 let věku v denním režimu. Tím by ministerstvo chtělo vyřešit ten současný nedostatek míst v mateřských školkách a resort chce jít dokonce ostatním institucím příkladem prý i v tom, že sám zřídí co nejdříve firemní miniškolku, aby usnadnil chození do práce svým zaměstnancům, kteří mají malé děti. Tou druhou velkou změnou pak bude rozvolnění vyplácení rodičovského příspěvku až do 4 let věku dítěte tak, aby si rodiče mohli čerpání vždy časově zvolit podle svých vlastních potřeb.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
A má ministerstvo konkrétní představu o tom, kolik peněz by se tedy státnímu rozpočtu díky dnes představené reformě mělo ušetřit?

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
No, možná má, ale ministr Drábek žádná konkrétní čísla dnes na tiskové konferenci prozradit nechtěl. Tvrdil, že mu nejde ani tak o úsporu jak ve státní agendě, tak v samotném rozpočtu nebo v těch dávkách, ale je podle něj jasné, že zefektivnění systému přinese do rozpočtu dodatečné příjmy.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/
Jde nám o to, abychom restrukturalizací té agendy velmi výrazně zvýšili výběr jak daně z příjmu, tak sociálního a zdravotního pojištění tím, že velká skupina těch lidí, kteří jsou dnes zapojeni v šedé ekonomice, tak přejdou do standardní ekonomiky.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
Říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který už dřív prozradil také to, že chce v rámci reformy prosadit třeba změnu zákona, díky které by exekutoři mohli zabavovat právě i část sociálních dávek. Konkrétní legislativní kroky chce ministr vládě předložit nejpozději do konce tohoto čtvrtletí.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
Za aktuální informace, které zprostředkovala ve Světě o třetí, děkuji Nadě Bělovské.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
Hezký den.

zdroj: top09.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox