ON-LINE ROZHOVOR: Ministr práce Jaromír Drábek

Od Jaromír Drábek

Už příští rok by měla odstartovat důchodová reforma, v níž si lidé zvolí, zda zůstanou u státního důchodu nebo část peněz vyvedou do soukromého penzijního fondu. Na otázky k důchodové reformě odpovídal čtenářům iDNES.cz ministr práce Jaromír Drábek.
11. 3. 2011

OTÁZKA: Dobrý den, souhlasíte s názorem, který volá po zrušení povinného důchodového pojištění? Lidé by se tak mohli na stáří za ušetřené peníze zajistit dle svého uvážení… Dnešní socialistický model, je časovanou bombou, která patří do 20.století. Děkuji
lancik.blog.idnes.cz
ODPOVĚĎ: Dobrý den, v evropských zvyklostech je zajištění přiměřené míry solidarity. I já jsem zastáncem tohoto modelu, společnost by se měla postarat o ty, kteří se z objektivních důvodů nemohou o sebe postarat sami. Nesmí se to však na druhou stranu přehnat tak, aby lidé přestali mít motivaci postarat se o sebe sami. Takže je velmi důležité správně vyvážit solidaritu a zásluhovost.

OTÁZKA: Dobrý den pane ministře . Doposud činí výše průměrného důchodu cca 40 % průměrřného platu – kolik to bude činit v dalších letech po reformě ? Srovnejte prosím průměrnou výši důchodů ve všech zemích EU přepočtenou na EURA s důchodem českých občanů – kde najdu nějakou srovnávací tabulku ? Kolik procent z HDP jde v ČR na důchody a kolik procent v zemích EU – údajně v Polsku 12,5% oproti našim 8 % – je tomu tak skutečně ? Děkuji Petr Had
NERATHRATHA
ODPOVĚĎ: Dobrý den, statitika je ošidná věc. Je vhodnější srovnávat tzv. náhradový poměr než absolutní částky. A teké jde o to, co všchno do té statistiky započítáte. Relevantní údaje i v mezinárodním srovnání jsou k dosažení na stránkách Eurostatu. Poměr mezi výší důchodu a předchozím výdělkem se v nejbližších letech měnit nebude, v horizontu 30 – 40 let je však potřeba počítat se snížením tohoto poměru. Proto je tak důležité uskutečnit důchodovou reformu co nejdříve, aby měli budoucí důchodci možnost zajistit si vyšší důchod prostřednictvím spořicího pilíře.

OTÁZKA: Dobrý den, podle aktualizované demograficke prognózy vědců Univerzity Karlovy se počet produktivních k postproduktivním změní v příštích 70 letech z 2,9:1 na 2,8:1. Proč nám TOP 09 lže, že na 1 penzistu bude 1 pracující? Děkuji za odpověď.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: V současné době připadá na 1 důchodce 1,8 ekonomicky aktivního. To jsou čísla ministerstva, za kterými si stojím. Za 40 let prognozujeme tento poměr na 1,2.

OTÁZKA: Dobrý den pane Drábku, dne 26. 10. 2010 server ČT24 uvedl, cituji: „Resort českých financí hodlá propojit projekty dluhopisů pro občany s financováním důchodové reformy, prohlásil Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.“ Podle statistiky MF ČR má například státní dluhopis 58. emise v objemu 67 miliard vydaný v roce 2009 a splatný za 25 let, kupon 5,70 %. To znamená, že kdybyste mi jako občanovi umožnili dnes nakoupit dluhopisy dejme tomu za 1 milion Kč, za 25 let bych je měl zhodnocené na cca 4 miliony korun, a kdyby mi zdraví vydrželo a šel bych do důchodu ještě o deset let později, tak skoro na 7 milionů korun a může se dál zhodnocovat až do konce života (všechny peníze najednou neutratím). Nic dalšího od Vás na důchod nepotřebuji. Otázka zní, kdy a jakým způsobem bude tento projekt uveden v život?
masoreti
ODPOVĚĎ: Dobrý den, abyste viděl reálnou hodnotu, musíte zohlednit inflaci. Provozní fáze důchodové refirmy bude bežet od 1. 1. 2013.

OTÁZKA: Dobrý den, četl jste analýzu Jana Kubíčka z ČNB? V ní spočítal, že přechod na fondový systém neřeší demografický problém, neboť velikost transakčních nákladů se rovná objemu peněz nutných k dofinancování průběžného systému. Proč se tedy vláda lživě ohání demografickým problémem, když jen nahrává penzijním fondům? Děkuji za odpověď.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: Dobrý den, doporučuji k prostudování závěry tzv. Bezděkových komisí, jsou na webovských stránkách MPSV, tam je to podrobně vysvětleno.

OTÁZKA: Dobrý den, situace dnes: dám své peníze penzijnímu fondu a stát mi dá příspěvek. Po reformě: dám své peníze penzijnímu fondu a stát mi sníží sociální pojištění. V čem je změna, kromě toho, že z nového systému nebudu moci vystoupit a vše bude o 10 % dražší? Děkuji za odpověď.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: Dobrý den, systém penzijního připojištění se státním příspěvkem zůstane zachován. Můžete si tedy svobodně vybrat, co považujete za výhodnější. To považuji za zásadní přednost navrženého konceptu.

OTÁZKA: Dobrý den, proč nás stát nenechá hospodařit se svými penězi tak, jak uznáme za vhodné? Nechci od státu žádný důchod, chci jen, aby mě nechal být a nenutil mě financovat cizí důchody… Ať se každý stará sám o sebe, jak je to běžné ve svobodné zemi…
Aneta Durmanová
ODPOVĚĎ: Dobrý den, v civilizované Evropě je normální, že se společnost přiměřeně postará o ty, kteří se ne vlastní vinou o sebe postarat nemohou. I já osobně takový systém podporuji.

OTÁZKA: Dobrý den, stát věnuje peníze z průběžného systému soukromým penzijním fondům, aby si je od nich následně s úrokem půjčoval, přičemž tyto úroky zaplatí opět občané. Kromě soukromých penzijních fondů, je to pro všechny nevýhodné. Proč tuto zrůdnost podporujete a je vaším konečným cílem zlikvidovat průběžný systém? Děkuji za vysvětlení.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: Dobrý den, jak jsem již vysvětlil v jedné z předchozích odpovědí, průběžný systém je nezbytné doplnit o spořicí pilíř. Tento spořicí pilíř je dobrovolný, nikdo Vás tedy nenutí, abyste do něj vstoupil. Ti, kdo se rozhodnou do něj vstouupit, bodou mít důchod z průběžného pilíže menší úměrně jejich mešímu odvodu do průběžného pilíře. Likvidace průběžného pilíře tedy opravdu nehrozí. Stát penzijním fondům nic nevěnuje. Možnost investovat prostředky do státních dluhopisů považuji za správnou, ale opět záleží na individuální volbě občana.

OTÁZKA: V druhém pilíři se počítá s ryze státním fondem, nakupujícím pouze státní dluhopisy ČR. Jaké může mít takový fond náklady, když jeho správa bude mít pouze evidenční charakter, a zvládl by ji kdokoli, kdo umí ovládat Excel? Předpokládám, že státní fond bude nakupovat dlouhodobé dluhopisy s poměrně vysokým výnosem – máme i 7 % kupony z 15-letých dluhopisů. Mohu z těchto dvou premisí logicky usuzovat (levná správa + vysoký výnos z dluhopisů), že investice do státních dluhopisů bude velmi atraktivní? Děkuji za odpovědi.
masoreti
ODPOVĚĎ: Ano, předpokládám, že investice do státních dluhopisů bude velmi atraktivní. Vymezení podmínek pro penzijní společnosti připravuje ministerstvo financí.

OTÁZKA: Dobrý den, lobbisté penzijních fondů (Bezděk, Rusnok, Gellová) sdružení v Bezděkové komisi zcela logicky navrhli podpořit soukromé penzijní fondy. Proč vláda podlehla penzijní lobby, nahrává penzijním fondům, místo aby podporovala diverzifikaci rizika při zajištění na stáří – stavební spoření, hypotéky, přímý prodej dluhopisů občanům, investice do akcií, zlata, komodit? Proč jen a jen soukromé penzijní fondy? To není reforma, natožpak diverzifikace rizik!!! To je velká malá domů penzijní lobby. Děkuji za odpověď.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: Dobrý den, fondové spoření je jen jednou z mnoha možností, jak se zajistit na stáří. Kromě státem vymezeného penzijního připojištění, které bude pokračovat, máte přece možnost využít i další instrumenty, o kterých píšete – stavební spoření, hypotéky, přímý prodej dluhopisů občanům (snad za pár měsíců) či individuální investice.

OTÁZKA: Dobrý den, rád bych se zeptal na malou penzijní reformu. 1. Proč ji mají zaplatit chudí a střední třída, kterým se sníží penze? Pokud US řekl, že penze mají více odrážet zásluhovost, pak jednoduchým řešením by bylo zavést progresivní sazby daně z příjmu a z vybraných cca 6 miliard zafinancovat malou penziní reformu. Takto opět jen nahráváte bohatým a odíráte chudé a bezbranné! 2. Proč jsou do malé penzijní reformy vpašovány další asociální opatření, která s výrokem US vůbec nesouvisí? Mám na mysli drastické zvyšování věku odchodu do penze pro ženy (protirodinná politika) či prodloužení rozhodovacího období na celoživotní (reálně to znamená dramatické snížení základu pro výpočet penzí). Děkuji za odpověď.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: Dobrý den, nikomu se penze nesníží, to je nepravdivé mediální zkreslení. Na základě nálezu ustavního soudu jsem předložil návrh na nový vzorec výpočtu, který jasně odděluje solidární část důchodu a zásluhovou část důchodu. jednou pro vždy se tak snad zbavíme zbytečných diskusí o redukčních hranicích a různém započítávání rúzných částí výdělku. Nikoho neodíráme, to je naprosto nepravdivé nařčení, byť pro novináře velmi populární. Daň z příjmu má poměrně vysokoiu progresivitu zuajištěnou vysokou odpočitatelnou položkou, návrat k více sazbám daně považuji za nevhodný, byl by to negativní impuls pro ekonomiku. Zvyšování věku odchodu do důchodu je nezbytné z pohledu demografického vývoje, není to vpašováno, ale vyplývíá to z nálezů ústavního soudu. Není možné ani vhodné držet nižší věk odchodu do důchodu pro ženy, přestože se dožívají vyššího věku než muži. Prodloužení rozhodného období na celoživostní považuji za spravedlivé, k žádnému snížení základu pro výpočet nedojde, protože základ je vždy příslušně valorizován.

OTÁZKA: dobrý den, v mnoha afrických zemích žádné důchody nejsou a lidé tam spokojeně pracují klidně až do srmti, nebo se o ně v případě nutnosti postarají děti. Proč tomu tak nemůže být i u nás? Proč přenášet odpovědnost za naše životy na stát? děkuji
Stateless society
ODPOVĚĎ: Dobrý den, může to tak být i u nás, nicméně to nepovažui za vhodné řešení, raději žiji v evropských civilizačních zvyklostech, kde se společnost přiměřeně postará o ty, kteří toho z objektvních důvodů nejsou schopni. Více v předchozích odpovědích.

OTÁZKA: Dobrý den, proč nám vláda lže, že soukromý penzijní fond, jehož portfoliem budou státní dluhopisy bude bezpečný? Soukromý s nulovou diverzifikací, rozhodně synonymem jistoty není. Naopak zajímavou alternativou by byl státní penzijní fond, který by měl diverzifikované portfolio po celém světě jako to má norský státní fond. Diverzifikace rizika ve spojení s minimálními provozními náklady (na rozdíl od soukromých penzijních fondů) by byla jistě zajímavá pro celou řadu občanů. Proč vláda podobný fond nezřídí? Protože by tím soukromé penzijní fondy přišly o snadný výdělek? Děkuji za odpověď.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: Dobrý den, ohrazuji se proti tomu, že vláda lže. Ten, kdo bude chtít jistotu státní garance, bude moci investovat do státních dluhopisů. Nic víc řečeno nebylo. Vámi navrhovaný fond je určitě zajímavá varianta. Nikoli však pro stát, stát nemá být podle mého názoru investorem. Státem řízené hospodářství už jsme si vyzkoušeli a nejsem zastáncem toho, abychom tuto zkušenost opakovali. Tekrát přece také bylo základní zdůvednění, že stát bude řídit ekonomiku levněji a lépe, že.

OTÁZKA: Dobrý den, Česká republika vydává na penzijní systém asi 8 % HDP. Průměr zemí EU je přitom 12 % HDP. Jaký podíl výdajů na penze vzhledem k HDP je cílem připravované reformy? Nikde jsem toto číslo nenašel, přitom je naprosto klíčové, abychom si řekli, jak chceme, aby náš penzijní systém vypadal. Děkuji za odpověď.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: Dobrý den, výdaje na penze musí odpovídat schopnostem ekonomiky. Když se podíváte na mezinárodní srovnání jednmotlivých zemí, je to z toho naprosto zřejmé. Právě z uvedeného důvodu je třeba rozšířit možnosti získávání zdrojů pro výplatu penzí. Aby se mohl zvýšit podíl výdajů na penzijní systém. V dobrovolém systému spoření však není možné určit jednoznačně cílové číslo, upřednostněna je individuální volba občana.

OTÁZKA: Dobrý den, pane minitsře. Jedna poměrně zásadní věc, která se tu neřeší. Až se levice dostane k moci, může opt-out zrušit. Tím se ostatně netají, zřejmě to udělá. Co se potom ale stane s mými penězi ve fondech? Budu mít jistotu, že je dostanu okamžitě zpět? Budou smlouvy klientů s fondy muset být postaveny tak, aby mi peníze byly vyplaceny?
Kaja99
ODPOVĚĎ: Dobrý den, neobávám se takového scénáře. Jednak levice dala podmínku, že systém spoření nesmí být povinný, což bylo splněno, a za druné i levice si je vědoma toho, že reforma systému je nezbytná. Ano, podmínky je třeba připravit tak, aby bylo zajištěno, že o dvé nároky za žádných okolností nepřijdete.

OTÁZKA: Dobrý den, podle plnění státního rozpočtu za měsíce leden a únor 2011 je schodek státního rozpočtu 22,8 miliardy. To je nejvíce v samostatné historii ČR! To si říkáte vláda rozpočtové odpovědnosti? Výsledek je dán zejména propadem ve výběru DPH, který je o 9 % nižší než loni. Dochází tak na slova odborníků, kteří varovali před škrty v sociální oblasti a mezd ve veřejném sektoru. Snížení o 10 % způsobilo nižší výběr DPH o 9%. To jste skutečně takoví amatéři, že jste nevěděli, že k něčemu takovému dojde, nebo vás jen ministr Kalousek napálil jako v roce 2009 a předložil zcela nereálný státní rozpočet, který si chtěl narychlo vylepšit zvýšením DPH v říjnu letošního roku? Děkuji za odpověď.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: Dobrý den, to je opravdu otázka na ministra financí, nikoli na mě.

OTÁZKA: Dobrý den, má vláda analýzy, jak zbrzdí růst HDP zvýšení DPH? Pokud ano, mohl byste nám sdělit přesné číslo a říci nám, proč tyto analýzy nejsou zveřejněny? Nebo je vláda nemá a celá její reforma je prováděna metodou pokus-omyl? Děkuji za odpověď.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: Dobrý den, jak jsem již uvedl, výstupy tzv. Bezděkových komisí jsou k dispizici na webu MPSV.

OTÁZKA: Dobrý den, v roce 2006, na konci vlády ČSSD byla míra ohrožení chudobou v ČR okolo 4 %. Nyní je 8,6 %. Povedlo se vám ji tedy zdvojnásobit. Proč se tím chlubíte jako úspěchem, když je to obrovské selhání neoliberální politiky vaší vlády? Děkuji za odpověď.
JUDr. madqwert
ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za poučení, byť si nemyslím, že Vaše číslo je správné, přesto si myslím, že být v tomto ohledu nejlepší v Evropě není vůbec špatné. Do politiky jsem vstoupil v roce 2009, takže pohyb mezi roky 2006 a 2008 jsem opravdu nijak neovlivnil.

OTÁZKA: Je verze na zvýšení DPH na 17,5 procenta opravdu finální?
Kaja99
ODPOVĚĎ: Snad ano, když jsme s tím spojili hlasování o důvěře vládě. To snad našeho koaličního partnera přiměje k tomu, aby měl stabilnější názory.

OTÁZKA: Dobrý den část1 Dobrý den 1. Pane Drábku, skupina NERV navrhovala zřízení fondu- penzijního účtu např. u ČNB,, pan Zámečník“ to zmínil. Bohužel veřejnost o tomto není dostatečně informovaná… Můžete nám sdělit více informací. 2. Prý nebudu moci měnit druh fondu. Mám tomu rozumět, tak že pokud si od počátku vyberu např. ,,akciový“, již nikdy to nebudu moci změnit na dluhopisový. Pokud je tohle pravda, tak to ale nemá moc logiku. Je výhodnější ,, vzhledem k zhodnocení“ ve 30letech investovat do rizikovějších fondů a s přiblížením k důchodovému věku cca na 10 let je dobré přejít např. do dluhopisového… Přece není problém, 1x za 5 let udělit možnost přejít k lepšímu fondu. ,, mám pocit, že mne stát budete v budoucnu převádět i přes silnici“
mmmm1
ODPOVĚĎ: Dobrý den, NERV navrhovala zřízení státního fondu za předpokladu povinného fondového spoření, podrobněji je to na webovských stránkách ministerstva. Budete moci samozřejmě kdykoli změnit jak penzijní společnost, tak typ fondu.

OTÁZKA: Myslíte,že je správné začínat reformu tím, že zvednete daně? Nebylo by lepší zjednodušovat, zpřesnit a zpřehledňit zákony, zacpat díry, kudy peníze utíkají ve zpackaných výběrových řízeních a státních zakázkách? Proč je dnes tak složité si třeba spočítat mzdu? Umíte to sám? Víte jaké je celkové zatížení lidí? Proč když si vydělám peníze u zaměstnavatele, musí za mě odvést daně zaměstnavatel, pak musím já platit zdravotní a sociální „pojištění“ (je to daň jen pojmenovaná jako pojištění) a následně zaplatím DPH, když z toho postavím dům,zaplatím daň z nemovitosti. Není to několika násobné zdanění zbytečné a nepřehledné (a neústavní)?
Tyqua
ODPOVĚĎ: Nezbývá nám nic jiného než dělat několik věcí paralelně. Jdu tím směrem, který navrhujete, od 30. 9. se výrazně zjednoduší výpočet důchodů, protože budou zrušeny redukční hranice, které určovaly různé procento pro započtení příjmu. Spočítat mzdu umím, protože jsem to řadu let ve své firmě dělal, ale právě proto vím, že je to zbytečně složité a budu usilovat o zjednodušení. Zdanění přímou daní z příjmu a poté nepřímou daní ze spotřeby není neústavní, spíše je potřeba diskutovat o tom, jaká má být výše přímého a nepřímého zdanění. Děkuji všem čtenářům za otázky, omlouvám se těm, na které se z časových důvodů nedostalo (bral jsem je poctivě od nejstarších a žádnou jsem nevynechal a snažil jsem se psát co nejrychleji a nejstručněji), a přeji všem pěkný víkend. Jaromír Drábek

zdroj: idnes.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox