Jaromír Drábek: Hostem v pořadu Nedělní partie (Prima TV)

Od Jaromír Drábek

Důchodová reforma a její základní body byla hlavním tématem diskuse mezi ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem a jeho stínových protějškem Zdeňkem Škromachem za ČSSD v pořadu Nedělení partie na Prima TV.
Prima TV, 20. 3. 2011

Spory při úpravě důchodové reformy

Moderátor
Dobrý den. Při kreativních úpravách důchodové reformy se vládní politici přeli o spoustě věcí. V jenom ale měli jasno prakticky od začátku, že se vládě jaksi nedaří vysvětlit, co a proč vlastně navrhuje. Další příležitost dostane zástupce kabinetu právě dnes. Ve studiu vítám ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, dobrý den.

Jaromír Drábek , ministr práce a sociálních věcí:
Pěkné nedělní dopoledne.

Moderátor
A místopředsedu sociální demokracie Zdeňka Škromacha, dobrý den.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Dobrý den.

Moderátor
Pojďme začít sjezdem sociální demokracie, který probíhal včera a předevčírem v Brně. V čem teď bude vaše strana jiná?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Já myslím, že na počasí je to vidět, Nečas skončil v sobotu a vyšlo dneska pěkně oranžové sluníčko.

Moderátor
Nastavujete humoristickou vlídnější tvář? To je ta změna?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Ne, ne, ne. Já myslím, že byl dokončen takový ten proces po volbách loni na jaře, kdy odstoupil předseda Jirka Paroubek, kdy bylo potřeba dotáhnout do konce vlastně vedení strany, reprezentaci a zároveň se zaměřit i na programové směřování. Určitě to bude otázka větší otevřenosti, bude to o určité semknutosti vůči vládě, jako správná opoziční strana. Samozřejmě hledání alternativ, které budou řešením, čili nejenom kritika, ale i způsoby řešení.

Moderátor
Ve vedení sociální demokracie zůstala polovina lidí, kteří byli už v tom předchozím. Myslíte, že to je dostatečný signál nějaké výraznější změny?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Já myslím, že sociální demokracie má poměrně hodně osobností, které nakonec hodně soutěžili, měli jsme 17 kandidátů na místopředsedy, měli jsem dva kandidáty na předsedu, to z mnohé strany si nemohou dovolit ani takovýto luxus a jsme přesvědčen o tom, že určitá návaznost musí v té straně existovat.

Moderátor
Pane Dienstbiere budete dále používat na to lákání voličů a potom ho, až uspěje, zase odstavíte na vedlejší kolej?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Ne, já myslím, že to je nastupující nová generace, kteří budou muset tvrdě pracovat a zapojit se do stranické práce a já myslím, že Jirka Dientsbier poté, co vyhraje volby, obnoví naší většinu v Senátu na těch 41 senátorů, že se bude velmi intenzivně věnovat práci pro sociální demokracii a samozřejmě i pro občany, protože to je cílem naší práce.

Moderátor
Tak tolik reklamní kampaň na novou sociální demokracii. Pane Drábku, znamená pro vládu nějakou výraznější změnu nebo posun to, že má teď sociální demokracie vedení se svým mandátem?

Jaromír Drábek , ministr práce a sociálních věcí:
Jednak já bych chtěl upřímně poblahopřát Zdeňku Škromachovi, protože jednak se mu podařilo obhájit místopředsednickou pozici, ale pro mě je důležité, že to je člověk, se kterým sice máme velmi různé názory na řadu věcí, ale je to férový politický protivník, člověk, se kterým můžeme o různých věcech diskutovat, klást argumenty a diskuse je normální, není konfrontační v řadě případů nebo alespoň většinou…

Moderátor
Uvidíme dneska.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Je více o argumentech než o nějakých lidských animozitách. Co se týká celkové pozice sociální demokracie, tak já bohužel musím říci, na rozdíl od toho, co jsem řekl v předchozích větách, že sociální demokracie potvrdila do svého čela Bohuslava Sobotku, tak je, bohužel opačný znak. Je to vidět naprosto jednoznačně v posledních měsících. Úřadující předseda sociální demokracie se v minulých měsících jednoznačně vymezoval jako člověk, který vede sociální demokracii cestou populistických výkřiků, konfrontačního stylu politiky a bude velmi těžké dohodnout se na některých záležitostech, na kterých by bylo vhodné se dohodnout.

Moderátor
Já se přiznám, že tomu moc nerozumím. Vy mluvíte o tom, že v rámci resortu, který řídíte, máte opozičního partnera, se kterým se dá diskutovat, který podle všeho přichází s nějakými návrhy. Současně mluvíte o tom, že táž strana přichází s nějakými populistickými výkřiky. Necítíte v tom rozpor?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
V žádném případě. Já jsem mluvil o dvou úrovních, a tak to také já cítím. Vy jste se mě ptal na moje vnímání, co se týká resortní záležitosti, protože Zdeněk Škromach zastával několik let stejnou pozici, jakou zastávám teď já, to je velmi dobrým východiskem proto, že můžeme o těch konkrétních problémech resortu práce a sociálních věcí, ať už se to týká kterékoliv oblasti, tak velmi úspěšně a účelně diskutovat a hledat řešení bez ohledu na politický pohled, který mohou být dlouhodobě udržitelná. Jenže, taková dohoda nebo takové jednání vždycky musí skončit na takové nejvyšší úrovni, na té úrovni předsedů politických stran a tam já mám obavu, že bude velmi těžké i při těch způsobech prezentací, jaké nakonec zazněly na sjezdu, například vůči penzijní reformě, bude velmi těžké společné dohody dosáhnout.

Moderátor
Jak to Jaromír Drábek popisuje, to skoro zní, jakoby jste pravidelně diskutovali o důchodové reformě. Je to tak?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Určitě o tom diskutujeme, ale z toho pohledu, když pan ministr má určitou představu, já mám určitou představu, kterou prezentujeme, představy našich politických seskupení a řekněme, v mnoha věcech se neshodujeme. Někde říkáme, tady by bylo možné najít nějaké řešení. Na druhé straně musím trošku oponovat i s té strany nového předsedky Slávka Sobotky, protože je teď někdy těžké, jestliže třeba naposledy minulý týden ve sněmovně vládní koalice smetla hned v prvním čtení vlastně myslím, že osm návrhů sociální demokracie, které směřovaly jak do oblasti sociální, tak do oblasti boje proti korupci, například majetková přiznání a podobně. To se špatně vede diskuse, když vlastně vždycky se odvolá, ale vláda s tím přijde. Tady já myslím, že je jasné, že vláda má v Poslanecké sněmovně možná těch 118, jestli už bude mít o dva, tři poslance více, jak se jeví, že tam dochází k nějakým posunům, ale každopádně by ten prosto měl být využit, třeba parlamentní k vedení diskuse. Nevím, k čemu je dobré, když se zákony zamítají už v prvním čtení jenom proto, …

Moderátor
Takže, diskutujete spolu jako ministr a stínový ministr, ale ve sněmovně se příliš nebavíte?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Myslím obecně, protože to není jenom v resortu ministerstva práce, je o i v jiných oblastech.

Moderátor
Já bych rád zůstal u tohoto resortu, protože jinak se nám ta diskuse rozběhne příliš do široka, což vy velmi dobře umíte.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Jestli bych mohl využít ten příklad, který kolega Škromach uvedl, tak to si myslím, že je typický příklad – majetková přiznání. Ano, vymýšlet další systém agendy, drahé agendy, která už dnes je naprosto jednoznačně zachycená daňovým řádem, systémem práce finančních úřadů, to jsou právě ty oblasti, ve kterých se prostě neshodneme a je potřeba to férově říci. V těch se shodnout nemůžeme a není to žádné, vy nám zamítáte v prvním čtení všechny návrhy, prostě ano, pokud přijdete s tím, že navrhnete majetkové přiznání, což je agenda, která je navíc, zbytečná, protože finanční úřady dnes mají dostatek kompetencí, mohou si samozřejmě vyžádat dokladování příjmů, to je ten základní argument. Prostě, pokud přicházíte s agendami, které budou zatěžovat dále státní administrativu, množství agend, které stát bude dělat, tak vždycky to bude oblast, ve které se neshodneme.

Moderátor
Teď se hezky začneme vracet k té důchodové reformě, každý jste si řekl své k tématu, o kterém jsme nechtěli diskutovat. Pane Škromach, kdy tedy sociální demokracie začne představovat ty vlastní pozitivní alternativy, protože Bohuslav Sobotka už minulý týden připustil, že vlastně nic moc spočítaného nemáte

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Ale to přeci není pravda.

Moderátor
Počkejte, takže váš tehdy úřadující předseda, dnes předseda tedy neříkal pravdu, že nemáte spočítanou žádnou variantu důchodové reformy?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Já nevím, co říkal, jak to myslel.

Moderátor
Myslel možná, že nemáte spočítané vlastní varianty důchodové reformy?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
To přeci není pravda. Navíc je potřeba říci, že důchodová reforma je proces, to není stav, který je a který se změní tím, že se tady schválí teď. Ta důchodová reforma probíhá od roku 1995, mezitím byla sociální demokracie 8 let ve vládě, museli jsme dělat postupně kroky tak, aby ten důchodový systém byl udržitelný. Nakonec na konci naší vlády v roce 2006 byl důchodový účet v mírném přebytku. Dokonce jsme nechali Topolánkově vládě v reservě ještě v rozpočtu asi 80 mld. Kč, protože pak tehdejší úspěšný ministr financí dokázal rozpustit a pak říkal, jak má nízký deficit, ale to, co je podstatné, je, že samozřejmě máme naši představu. My jsme řekli základní parametry, které jsou pro nás důležité, pro jednání, aby důchodové připojištění bylo nepovinné, aby se peníze nevyváděli z toho základního systému, který už dneska díky vývoji, díky některým opatřením, které udělal ještě předchůdce pana ministra pan Nečas, dnešní premiér v oblasti sociálního pojištění, vedli k tomu, že už ten stávající důchodový systém je v deficitu. Pokud jde o další vývoj, tak tady je potřeba si říci, že to je pro nás podmínka, aby se nešlo cestou, že se vyvedou peníze ze stávajícího důchodového systému, dají se do kapitálového spoření, navíc z nejasnosti toho, co bude za 20, 30 let, až ty penzijní fondy se budou vyplácet a my samozřejmě nejsme vládní stranou, reagujeme na návrhy vlády s vědomím toho, že vláda má svých 118 poslanců a byli bychom velmi rádi, kdyby právě ten rámec toho dalšího kroku, říkám dalšího kroku důchodové reformy, byl schvalován například formou nějakého ústavního zákona, který by musel projít oběma komorami parlamentu.

Moderátor
Teď začínám chápat, proč jste naznačoval, že do vládního tábora možná míří další dva poslanci, to už by stačilo na ústavní většinu?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Já jsem neříkal, že míří do, ale z, protože pokud jsme registroval, tak myslím, že dva nebo tři poslanci naznačovali, myslím, že to bylo z Věcí veřejných, ale jsou to vládní poslanci, že prostě se neztotožňují například s pohledem na důchodovou reformu, ale i a některé jiné věci. Při té převaze 18 poslanců nadpoloviční většinu, tak samozřejmě to dává vládě stále silnou pozici, kterou ale bohužel ne vždycky zcela využívá.

Moderátor
Tomu rozumíme.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Pojďme se vrátit k realitě, pyšnit se tím, že v roce 2006 v době 5 %, 6 % růstu ekonomiky byl důchodový účet v přebytku, to samozřejmě chvályhodné, nicméně na druhou stranu vyčítat, že dnes je důchodový účet v deficitu, když jsme si prošli ekonomickou krizí, která zamávala s téměř všemi státy na světě, to si myslím, že je poměrně laciný argument. Souhlasím s tím, že důchodová reforma se tu dělá už řadu let a je potřeba pokročit dál, na tom asi panuje všeobecná shoda, samozřejmě pohledy budou rozdílné, jakým způsobem pokračovat. Ty parametrické změny současného systému, tam si myslím, že přes všechny různé výkřiky, že panuje shoda, do velké míry napříč politickým spektrem. Co se týká té důchodové reformy, ve smyslu zavedení dalšího spořícího pilíře…

Moderátor
Ono záleží na tom, co myslíte těmi parametrickými změnami, protože Bohuslav Sobotka tady minulý týden mluvil o tom, že parametrické změny ano, ale že současně nesouhlasí s dalším posouváním věku odchodu do penze nad 65 let, kam zatím ta trajektorie míří, takže ona ta shoda až tak silná nebude, jak tady teď říkáte.

Jaromír Drábek , ministr práce a sociálních věcí:
Za prvé, posouvání věku důchodu do důchodu nad 65 let přijde, přichází na řadu po roce 2035, přesto si myslím, že by občané měli vědět, jaká ta trajektorie bude nebo jaká je předpokládaná i po roce 2035. Prostě, jestli někdo chce takovými lacinými argumenty působit na veřejnost, tak to je samozřejmě jeho mediální cesta. Demografický vývoj je naprosto jasný. Za posledních 20 let se střední doba dožití zvýšila o 6 let a pokud má být důchodový systém stabilní, tak prostě musí zůstat zachovaná alespoň řádově průměrná doba pobírání důchodu, takže nezbývá nic jiného, každé politické reprezentaci, než přiměřeně tomu faktu zvyšovat věk odchodu do důchodu a přesně tak, jak říkal kolega Škromach, to se ale přeci děje už řadu let.

Moderátor
Opravdu nezbývá a počítá sociální demokracie někde v skrytu duše, aniž by to říkala nahlas, že se penzijní věk odchodu do penze v dlouhodobém horizontu, to znamená někdy za rokem 2035, bude dále zvyšovat?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
My říkáme, že na to je v tuto chvíli čas podle toho, jak skutečně se bude vyvíjet ta situace, protože vláda také tvrdila, že demografický vývoj není příznivý a najednou se ukázalo, že na základě studií, které k tomu v poslední době vyšly, tak se demografický vývoj výrazně zlepšil. Já tím neříkám, že to je chyba vlády, ale že to je věc, která se vyvíjí a jestliže tak, jak říkal pan ministr, toto se týká období 2035, máme prakticky na to určitý čas, mezitím bude několik vlád, které budou muset s fenoménem věku odchodu do důchodu se vyrovnat. Možná se ukáže, že ty další ročníky, že ten věk se nebude takhle rychle zvyšovat, jako se zvyšoval v posledních letech a pravda je, že v posledních několika letech ten nárůst není už zdaleka takový, jak bylo uváděno.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Lidé v mé věkové kategorii určitě chtějí vědět, v kolika letech půjdou do důchodu…

Moderátor
Vy to víte, ne?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Samozřejmě, že ne, protože pokud jde o věk odchodu do důchodu v roce 2030 nebo po roce 2035, tak to je v historických souvislostech za chvilku a já si myslím, že není vhodné, aby nějaká další politická reprezentace …

Moderátor
Teď jste mě zaskočil, pane ministře, nevypadáte na 40…

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Je mi 46 let. stejně jako například v Řecku nebo ve Francii, aby potom najednou se řešil problém toho, jestli se má skokově zvýšit věk odchodu do důchodu o rok nebo o dva nebo o pět let, to si myslím, že by bylo neférové vůči naším občanům a já velmi kvituji to, co tady už padlo, že už několik let postupně dochází k tomu, že se drobnými krůčky upravuje věk odchodu do důchodu. Je to určitě mnohem lepší a mnohem zodpovědnější, než ty změny potom dělat jednorázově. Já jenom říkám, ano, pojďme v tomto odpovědném trendu pokračovat tak, aby bylo jasné, že po malých krůčcích věk odchodu do důchodu zvyšujeme přiměřeně tomu, jak se zvyšuje věk dožití na nějaké další politické reprezentaci, která to potom bude muset řešit skokově. Ano, ve chvíli, kdy se zjistí, že se zastavuje věk dožití, tak v tu chvíli politická reprezentace samozřejmě musí rozhodnout o tom, aby se tomu přizpůsobil věk odchodu do důchodu.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Ona pak souvisí další věc. Jedna věc je administrativní věk odchodu do důchodu, druhý je skutečný a třetí je možnost předčasného odchodu do důchodu a tady například, když už se bavíme o představě sociální demokracie, my říkáme, že by kromě nepovinného pojištění tady mělo být povinné připojištění, ale u takových těžkých kategorií, jako jsou horníci, hutníci a možná další…

Moderátor
A platit by je měl zaměstnavatel?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Kde by zaměstnavatel těmto lidem přispíval na to, aby mohli odejít do před důchodu třeba pět let před dosažením důchodového věku. Je to spravedlivé, nakonec on využívá jejich zdraví a mělo by být umožněno, aby do toho předčasného důchodu odejít mohli. To je jedna z našich představ.

Moderátor
Pojďme se vrátit k průběžnému pilíři, protože ten argument, který stojí v pozadí penzijní reformy, je zajistit, aby ten průběžný pilíř, ze kterého nadále bude čerpat většina lidí podstatnou část svých příjmů v penzi, byl dlouhodobě finančně udržitelný. Máte na ministerstvu spočítáno po provedení penzijní reformy tak, jak ji má teď vláda nastavenou, při jakém hospodářském růstu, při jaké nezaměstnanosti a v jakém časovém horizontu bude ten pilíř plus, minus na nule? To znamená, že nebude vytvářet deficit?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Já to jenom upřesním, všichni lidé, kteří ve starobním důchodu pobírat ten příspěvek z průběžného pilíře, to znamená dnešní dosavadní formu důchodu, tak pro všechny lidi to bude převážná část příjmu. Dnes je to 95 %. Cílem důchodové reformy v té fázi zavedení spořícího pilíře je to, abych těch 90 % se snížilo o něco méně, aby tam skutečně byla možnost volby a možnost rozdělit ty příjmy na několik segmentů, to je vždycky výhodné z toho systémového pohledu tak, aby lidé měli větší jistotu, ale vždycky to bude převažující příjem. Co se týká té dlouhodobé perspektivy, ano, ty parametrické úpravy, o kterých jsme mluvili, tak mají za cíl, aby deficit důchodového účtu v průběhu 30, 40 let tak, aby nedosáhl hodnoty, která by byla pro stát velkou zátěží, tedy pro občany, tedy pro ekonomiku, tak aby se nerozevírali nůžky mezi požadavky důchodového systému…

Moderátor
Tím říkáte, že navzdory tomu bude nadále důchodový systém v nějakém deficitu, ale nebude tak velký, aby to stát položilo?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, naprosto jednoznačně, protože to, že je důchodový účet v deficitu, to je z demografického pohledu jasné na několik desítek let dopředu a když se podíváte na srovnání s řadou evropských států nebo se všemi evropskými státy, tak je to standardní způsob, protože pokud by měl být důchodový účet v tom demografickém vývoji v následujících desítkách let vyrovnaný, tak by to znamenalo příliš velkou zátěž na pracovní místo a ekonomika by se dostávala do nekonkurenceschopného postavení. To je přirozený jev. Nicméně je důležité, aby ten deficit důchodového účtu zůstával v určitém rozmezí, které je pro tu ekonomiku unesitelné, a to je právě cíl a ty propočty jednoznačně vycházejí, že pokud otevřeme důchodový systém tomu spořícímu pilíři, pokud mu dáme možnost spořit si na důchod, kromě toho základního průběžného systému, takže ten deficit může zůstat v té oblasti, která je optimální z hlediska ekonomiky.

Moderátor
Takže tím, že z toho systému vyvedete nějaké peníze, to znamená, že jich tam bude méně, bude menší deficit?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
To bude pouze po určitou dobu, tomu se říká tzv. transformační náklady, protože po té době transformace se ten systém dostane do stabilního stavu tím, že sice část těch příjmů bude použita na spoření, ale o to nižší bude ten důchod, který bude vyplácen ze spořícího pilíře. To je právě účelem celé té operace.

Moderátor
Zdeněk Škromach tady po mé levici usilovně kroutí hlavou.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Mně to připadá totiž jako nesmyslné, to je jako se škrábat takhle přes hlavu za uchem, protože přeci, jestliže a pana ministrova vláda to říká, potřebujeme 20, 30 mld. Kč dát každoročně do budoucnosti důchodového systému, tak je vyvedeme nejdříve z toho průběžného důchodového systému, do kapitálového spoření, kde první důchody budou za 20, 30 let možná, pokud vůbec ten systém bude fungovat a tam je otázka nejenom dobrovolný vstup, ale možnost i z toho systému za nějakých podmínek vystoupit, když ten fond, pro který se rozhodnu, prostě nebude fungovat, jak bych si představoval.

Moderátor
Zatím je tam jediná možnost úmrtí tedy…

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
To není pravda, je naprosto jednoznačné, že kdykoliv bude možné změnit jak penzijní společnost, tak typ toho spořícího fondu, to je naprosto jasné.

Moderátor
To není vystoupit ze systému, můžete přecházet z fondu do fondu.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Není možné připustit vystoupení z toho systému.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Já bych to jenom dokončil, jestli můžu. Proto říkáme ano, jestliže i tato vláda počítá s tím, že chce investovat ročně 20, 30 mld. Kč do důchodového systému, takže platí to, že nestačí jenom převést peníze, ale že je potřeba je zúročit, tak se bavíme o tom, ať zůstane ten základní systém naopak možná posílit, aby byl vyrovnaný. Já myslím, že pokud by se dneska zvýšilo pojištění o 1,5 %, že to není nic dramatického a jenom chci říci, že tak, jak často je používaný argument, že to zdražuje náklady pracovní síly v podnikatelské sféře. Pane ministře, ta situace, kdy v Česku jsou mzdy na úrovni třetiny toho, co je průměr Evropské unie, to, co je v Rakousku, Německu několikanásobně, tak 1 %, 2 % určitě nevytvoří nějaké riziko nekonkurenceschopnosti našich firem za situace, kdy je tady volný prostor, takže naopak, ty nízké příjmy jsou dány pingem.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ne, ne, ne, to je naprosto …

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Já osobně nechápu a jedním z takových příjmů by mohlo být například i zvyšování minimálně mzdy, protože nejlepší sociální politikou je dobrá práce, dobře zaplacená práce…

Moderátor
Na to vám asi pravicový politik nepřistoupí.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Jenom to dokončím. My tady neřešíme ještě jednu věc, protože dnes existují penzijní fondy. Naše představa víceméně vychází z toho, jsou-li tady finanční prostředky, pak se bavme o tom, jestli nemá smysl naopak ty stávající fondy, ve kterých si dneska spoří skoro 4 miliony lidí už dnes, co s nimi bude? Otázka je, jestli je nestabilizovat a nevyužít právě, když už ty peníze, říká i vláda, že jsou, k tomu další podpoře vlastně penzijní připojištění, navíc ze situace…

Moderátor
Tak, to už jste dokončil těch myšlenek příliš mnoho, pane Škromachu, já už si to nestíhám ani poznamenávat. Začněme tím, proč není možné opouštět systém do 65 let?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Pojďme postupně, nejdříve o těch vedlejších nákladech práce. Vedlejší náklady práce jsou v České republice nejvyšší ze všech zemí srovnatelné ekonomiky. Vedlejší náklady práce jsou nejvyšší ze všech srovnatelných zemí, dokonce vyšší než ve Francii…

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
To nemůžu souhlasit.

Moderátor
Já bych vás to nechal rád vysvětlit, ale vy teď přesně vedete tu mimoběžnou diskusi, kdy Zdeněk Škromach mluví o celkových nákladech práce a rovnávám znovu úroveň a vy mluvíte o vedlejších nákladech práce a budete se teď tlouci argumenty, aniž byste se poslouchali…

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Kdybyste mě nechal domluvit druhou větu, tak celková výše, celkových nákladů práce není vůbec podstatná z hlediska konkurenceschopnosti ekonomiky, protože pokud máme nižší produktivitu práce, tak máme samozřejmě nižší celkové náklady práce, ale důležitý je ten poměr mezi náklady práce a vedlejšími náklady práce. Nejspíše naše ekonomika ani po 20 letech není dostatečně konkurenceschopná v řadě oblastí, protože jinak samozřejmě by ty mzdové náklady byly mnohem vyšší. Přeci vy víte, že to sbližování, vy dobře víte, že ta rychlost sbližování je poměrně vysoká, že nemůžete najednou takové ty Komárkovské myšlenky, jakože nastavíme marku na 3 Kč. Myslím si, že jasně se ukázaly, že jsou úplně nesmyslné a také například východní Německo experimentem došlo k tomu, že to není ten nejlepší způsob. To postupné sbližování je standardní, to je naprosto jasné, co se týká vystoupení ze systému, ten systém, aby byl stabilní, tak potřebuje nějakou dlouhodobou udržitelnost a představte si, že jednou za 20 let přijde ekonomická krize tak, jako například přišla před 2,5 lety a v tu chvíli se zjistí, že na akciových trzích akce klesají, že v tu chvíli není vhodné investovat a vezměte si, že z toho systému najednou 80 % lidí vystoupí. Samozřejmě, že v tu chvíli ten systém by byl absolutně nestabilní, takovou situaci není možné připustit. Pokud dnes někdo operuje tím, že penzijní fondy a tím předcházím další argument, že penzijní fondy málo vydělávají, ano, poslední dva roky jsme měli ekonomickou krizi a žádný fond nevydělával, ale přeci ty prostředky ty jsou určené pro výplatu důchodů. Ty prostředky se spoří 20 let, 30 let, 40 let, optimálně od těch 35 let více než 30 let a tam je potřeba právě maximálně uzpůsobit ten systém tak, aby byl schopen překonat různé výkyvy ekonomiky. Ve chvíli, kdy by bylo možné připustit tu populistickou myšlenku, že z toho systému je možné vystoupit, tak to nahrává velmi výrazné nestabilitě a do takového systému bych se ani já nezapojil.

Moderátor
To je otázka a myslím, že k tomu směřoval Zdeněk Škromach původně, pokud v tuhle chvíli máme jakési dobrovolné důchodové fondy, kam si posílám peníze a stát mi k tomu podle nějakého klíče přidává peníze, proč je potřeba vytvářet další důchodové a stát mi k tomu bude podle nějakého klíče bude přidávat další peníze, to jsou ta 3 %, která se vyvedou ze systému sociálního pojištění?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Protože za prvé je potřeba to portfolio rozšířit, za druhé ten systém penzijního připojištění, byť zůstane v té formě i nadále, tak není úplně ideální, například v tom, že je možné ty peníze vybrat jednorázově, a to není ten vhodný způsob zajištění na stáří, protože když je možné v 60 letech vybrat všechny peníze najednou, tak to samozřejmě nedává žádný předpoklad nebo udržitelnost toho systému.

Moderátor
Pane ministře, já nechápu jednu věc, proč pravicový politik se chová takhle partenalisticky směrem k lidem? To je přeci moje vlastní rozhodnutí, jakým způsobem naložím se svými úsporami, proč mi má někdo, jakýsi moudrý ministr práce a sociálních věcí říkat, jak mám nakládat se svými penězi?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Však pravicový politik říká, že vás nikdo nenutí, nabízí vám pouze další způsob, jak si vytvořit dostatečné zdroje na důchod. Pravicový politik říká, že pokud chcete, tak do tohoto systému se zapojit nemusíte, můžete použít systém penzijního připojištění, můžete použít systém individuálního investování, ať už do akcií nebo do nemovitostí nebo kamkoliv jinam. Nicméně, pro většinu občanů je potřeba, aby ten sytém byl průhledný, transparentní, jednoznačný a řada občanů nebo valná většina občanů například nemá vaše schopnosti investování na akciových trzích, tak se raději rozhodne pro státem podporovaný a státem kontrolovaný, a to třikrát zdůrazňuji, státem kontrolovaný systém. To si myslím, že je úloha pravicového politika, nikoliv říkat, vy něco musíte, ale říkat, vy tady máte takovou příležitost, rozhodněte se zodpovědně.

Moderátor
Pojďme pokračovat v té pravicové argumentaci, která by měla směřovat k tomu, že teď na trhu nějakých investičních nástrojů vytváříte další s výraznou státní podporou, když se na to podívám optikou toho, že si někam posílám peníze, tak je to roční zhodnocení 150 %, protože vy tam přisypáváte tu částku plus nějaká procenta, to je nefér nástroj ke všem ostatním?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ne, přeci tady padla jedna důležitá věta, přiměřeně tomu bude potom ten člověk čerpat nižší důchod z průběžného pilíře, tečka, žádná 150% podpora.

Moderátor
Přiměřeně, dobře. Sociální demokraté předpokládám tu variantu nadále preferovat nebudou, ale pokud by šlo o to, co vy jste naznačoval, to znamená transformace stávajících důchodových fondů a jejich úprava tak, aby mohli volněji investovat, byl tam oddělený majetek akcionářů od majetku střadatelů, to by byla cesta, na kterou sociální demokracie by byla ochotná přistoupit?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Je to něco mezi, je to otázka jednání. Jedna výhoda třeba tohoto systému je, že díky státnímu příspěvku se do tohoto systému dostávají i lidé s méně než průměrnými výdělky, protože každé to připojištění, protože ti lidé, kteří mají nejnižší výdělky a to, co tady mnohdy člověk slyší z médií, že budou také připojišťovat. Člověk, který bere 8 tis. Kč hrubého, tak asi nemá už na to, aby se připojistil. Ten musí být zjištění z toho základního důchodového pilíře, který je solidární směrem k nižším příjmům. To byl problém té ústavní stížnosti, která není řešena zcela ideálně podle naší představy. My samozřejmě si nemyslíme, že by se měly zvyšovat důchody na úkor těch lidí s nižšími důchody, ale do toho systému mírně investovat, ale na druhé straně je potřeba, a to je dobře, že se teď shoduje i vládní reprezentace na tom, že prostě vyšší důchody nebo zajištění důchodového systému nestačí jenom k zvyšování důchodového věku, že chceme-li udržet určitou životní úroveň, že do toho systému je potřeba dát další finanční prostředky a teď je otázka, jakým způsobem se na tom shodneme. Když se oddělí to spojování s daňovou reformou a je věcí každé vlády, z které skupiny bude do toho daňového, do toho daněmi čerpat, naše představa je, že by se měly spíše zvýšit progrese daní a nebo že by se měly mírně zvýšit daně firemní, ale vláda to chce řešit zase jiným způsobem. Ale to je věc daňových změn, ale nikoliv důchodového systému. Spojovat to s důchodovým systémem, považujeme za velmi špatné, protože to samozřejmě potom vyvolává celkový odpor vůči jakýmkoliv změnám důchodového systému.

Moderátor
Není tedy svým způsobem už nefér už teď, letos se vytváří ten důchodový systém, pokud beru příjmy ze sociálního pojištění a výdaje na penze, schodek nějakých 32 mld. Kč, tak je evidentní, že se ten systém dorovnává z nějakých jiných daní. Koneckonců, je věcí každé vlády, jestli jde cestou nepřímých daní nebo cestou danění příjmu, to je asi celkem jedno, pokud byste se dokázali shodnout na tom základním, na té základní logice, tak tam asi nějaký kompromis najít můžete?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, jednoznačně, ale je potřeba k tomu říci, za prvé, že progrese daní, co se týká daní z příjmů, tak je dostatečná, je velmi výrazná, je zajištěná tou základní slevou na dani, takže progresi není třeba zvyšovat, protože je dostatečná. Druhá věc je, a to je samozřejmě věc ideového pohledu, samozřejmě, že já, jako konzervativní politik budu vždycky říkat, že je lépe zdaňovat nepřímou daní, protože je to daň ze spotřeby, než přímou daní, protože přímá daň nemotivuje k ekonomické aktivitě. To je standardní střet. Já prostě říkám, že …

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Byly doby, kdy se dávaly daně na zálohu, že bude platit 500 Kč, jestli má 8 tis. Kč nebo 80 tis. Kč, to také není asi spravedlivé.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
To asi také není spravedlivé, to je extrémní přístup, nicméně vždycky je lepší danit spotřebu, než danit ekonomickou aktivitu, protože to je prostě způsob, který potom, pokud příliš daníme ekonomickou aktivitu, tak to vede k tomu, že lidé odcházejí do zahraničí a nebo raději,když to řeknu velmi jednoduše, pracují na zahrádce, než aby vytvářeli ekonomickou aktivitu. Co se týká důchodů, tak znovu je potřeba jednoznačně zdůraznit, nikomu se důchody nebudou snižovat, jedná se o nový vzorec výpočtu. To, že Ústavní soud nějakým způsobem rozhodl, to prostě je fakt, já jsme povinen jako ministr české vlády respektovat nález Ústavního soudu. to, že jsem navrhl nový vzorec výpočtu důchodu, který je velmi málo odlišný od toho dosavadního a má za cíl jednoznačně vymezit tu solidární část důchodu a tu zásluhovou část důchodu, to si myslím, že je správně a za tím návrhem stojím. Samozřejmě, můžeme diskutovat o tom, jaké parametry mají být u toho výpočtu, ale to, že konečně bude jasné, kolik je ta solidární část důchodu, na kterou se skládají všichni společně a kolik je ta zásluhová část, která oceňuje každou korunu vloženou do toho systému, to si myslím, že je velmi významné a já si myslím, že to bude základ proto, aby ve spojení s tím dalším spořícím pilířem, aby ten systém byl maximálně transparentní.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Ještě jedna věc a říkal to váš kolega Kalousek, vy matete i veřejnost. Říkáte, tam dojde k propadu 60 Kč a my to zohledníme valorizací důchodů k novému roku. To přeci není pravda a vy víte velmi dobře, že valorizace důchodů se provádí tak, že se provádí v reakci na zpětný vývoj životních nákladů a na základě toho se…

Jaromír Drábek , ministr práce a sociálních věcí:
A růstu mezd.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Ano, samozřejmě, ten růst není…

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Růst je růst mezd, je to spolupodíl na zbohatnutí společnosti…

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Já jsem vás také nechal domluvit, ale to, co je podstatné, vy říkáte, protože ten důchod by se valorizoval tak nebo tak, ale v té valorizaci důchodu není zohledněno, pokud bude valorizováno jenom podle zákona, tak tam není zohledněn ten nárůst, který nastane například zvýšením daně z přidané hodnoty od nového roku, ať už to bude 14 nebo 17,5 %, to není důležité a projeví se to až v dalším roce, a to jenom polovinou roku a v dalším roce dalším navýšením, takže vlastně důchody, pokud budou valorizované tak, jak navrhujete vy, budou valorizovány zpětně…

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Nikoliv, nikoliv.

Moderátor
Počkejte, pane místopředsedo, to jenom popisujete zákon, vždycky ty důchody zohledňují ty náklady zpětně.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Přesně tak.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Ale, jestliže vláda může předvídat a ona předvídá a říká to i tady, o kolik procent naroste spotřeba například domácnosti seniorů, tak už to může a má to v pravomoci ze zákona, proto tam ta pravomoc je, aby to zohlednila tak, aby ty důchody, aby ty důchodci z vlastních důchodů nefinancovali díry ve státním rozpočtu…

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ale to tak přeci vůbec není.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Je, pane ministře.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Každý rok dochází, až na výjimku, každý rok dochází k valorizaci důchodů, každý rok v posledních letech dochází k valorizaci důchodů řádově o 3 %…

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Ale zpětně.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tam není žádné zpětně.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Pak vám to mírně zvýšíme a zase budete platit.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ne, ne, to není žádné zpětně, to je stejným způsobem, jako kdybyste říkal, že se zpětně zvyšují mzdy. To není pravda. Přeci valorizační vzorec je založen na tom, jak průběžně …

Moderátor
Pane Škromachu, říkal jste, že umíte nechat domluvit, tak nechte domluvit.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Omlouvám se.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
…, jak průběžně rostou ceny, tak se také průběžně zvyšují důchody. Pokud máme predikci, že letos bude inflace 2,1 %, příští rok bude 2,6 %, tak přeci je z tohoto čísla naprosto jednoznačné, je absolutní nesmysl dělat nějaký mimořádný krok, to jsou predikce ministerstva práce a sociálních věcí, a protože jste byl dost dlouho ministrem, tak dobře víte, že predikce ministerstva práce a sociálních věcí jsou bez ohledu na to, která politická reprezentace zrovna vede ten resort, tak jsou velmi férové a vždycky byly.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Ale vy tam nemáte započítané to zvýšení těch daní.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Samozřejmě, že ano.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
Samozřejmě, že ne.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Samozřejmě, že ano. Letos inflace 2,1 %, příští rok inflace… Analytický odbor ministerstva práce a sociálních věcí fungoval úplně stejně za vás, jako za mě.

Moderátor
V každém případě funguje velice rychle, pokud dokáže během týdne propočítat dopady těchto změn.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
To je skutečně špičkové pracoviště, špičkově pracuje řadu let, pracovalo tak za kteréhokoliv ministra a skutečně dokáže během pár dnů takovou věc propočítat.

Moderátor
Tak se nám povedl hezký oblouček od reklamy na novou sociální demokracii, po reklamu na analytické zázemí ministerstva práce a sociálních věcí. Taková byla nedělní Partie se Zdeňkem Škromachem a Jaromírem Drábkem. Pánové, děkuji, že jste přišli, na shledanou.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda strany, stínový ministr práce:
To už je všechno?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Děkuji za pozvání, pěknou neděli.

Moderátor
Ano, už je to všechno. já se na vás těším opět příští neděli v 11 hodin tady na Primě.

zdroj: mpsv.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox