Postižení nepřijdou o žádnou výhodu

Od Jaromír Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poskytl rozhovor pro deník MF Dnes, ve kterém hovořil o dohodnutém kompromisu mezi MPSV a Národní radou zdravotně postižených v plánovaných změnách systému poskytování dávek pro OZP v rámci sociální reformy I., kterou minulý týden na svém jednání schválila vláda.
MF Dnes, 23.5.2011

Ostré protesty proti změnám, které chystá ministerstvo práce a sociálních věcí, se lidem se zdravotním handicapem vyplatily. Báli se, že přijdou o část výhod. Do návrhu zákona o poskytování dávek postiženým, který minulý týden schválila vláda, se jim podařilo prosadit část požadavků.

„Závěrečné jednání trvalo sedm hodin a výsledkem je korektní kompromis,“ míní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

V jaké oblasti bylo vyjednávání nejobtížnější?
Myslím, že jsme se s představiteli Národní rady zdravotně postižených navzájem nepřesvědčili v jednom ze zásadních ideových sporů. Týká se obecně postoje k handicapovaným lidem.

Jaký je ten váš?
Já prosazuji názor, že příspěvky handicapovaným lidem nemají být kompenzací za jejich zdravotní stav, jak to tvrdí rada, ale za ztížené pracovní uplatnění. Pokud má třeba zkušený právník-vozíčkář nadprůměrné příjmy, nepotřebuje finanční pomoc od státu. Není důvod, aby se na něj ostatní skládali při pořizování pomůcek.

Právě hrozba omezení příspěvku na kompenzační pomůcky vyvolala značný odpor. Jak vypadá kompromis?
My jsme navrhovali, aby si lidé s příjmem vyšším než šestinásobek životního minima sami platili levnější pomůcky do 35 tisíc korun.

Nakonec jsme se dohodli, že se hranice posune na osminásobek minima. To znamená, že ten, kdo vydělá kolem čtyřiadvaceti tisíc, si bude levnější pomůcky hradit sám. Jejich hraniční hodnotu jsme snížili z 35 na 24 tisíc korun.

Mění se něco i u velmi drahých pomůcek, jako je třeba schodišťová plošina pro vozíčkáře?
Ano, ale jen to, že tyhle extrémně drahé věci už nepůjdou do majetku postiženého, ale zůstanou státu. V případě úmrtí pak mohou posloužit zase někomu dalšímu.

Prosazoval jste, aby šel příspěvek na péči tomu, kdo ji poskytuje. Jak to dopadlo?
V tomto bodě jsme poněkud ustoupili. Příspěvek zůstane příjemci, jenom od něj budeme chtít doklad, že si za ty peníze opravdu péči zaplatil. Zdravotně postižený si jednoduchým způsobem nechá potvrdit, komu a kolik za péči dal.

Dalším sporným momentem bylo posuzování zdravotního stavu….
To se zjednoduší. Myslím, že námi navrhovaný systém dokáže plastičtěji popsat i drobné nuance. Dnes se posuzuje 236 bodů formou odpovědí ano a ne. V souladu se zahraničními zkušenostmi jsme navrhli hodnocení v deseti oblastech.

Vaši kritici namítají, že některá specifická postižení lze těžko nějak oznámkovat, například autismus. Bude nový systém řešit i tohle?
Rozhodně umožní míru handicapu zachytit pružněji než dosud. Dnes si třeba odškrtnete, že je dítě schopno zavázat si tkaničku, ale už nepostihnete, že to v některých stavech nedokáže.

Jak si mám těch deset oblastí představit?
Nejprve je bude třeba popsat v prováděcím předpisu. Teprve pak může začít nový systém platit. S Národní radou zdravotně postižených jsme se dohodli, že prováděcí předpis vypracujeme společně.

Lidé se také hodně obávali, že zanikne příspěvek na automobil. Na čem jste se tady dohodli?
Toho se vážně nikdo bát nemusí. Stát bude nadále přispívat na pořízení motorového vozidla. Udělali jsme pouze to, že jsme různé příspěvky na mobilitu, kromě peněz na pořízení auta také na jeho individuální úpravu, benzin a garáž, sloučili do jedné částky.

Pojďme dál. Lidem se nelíbil záměr ministerstva nahradit průkazy ZPP elektronickými kartami, které by měly sloužit i jako karty platební…
V první řadě jsme akceptovali výhrady rady zdravotně postižených k samotnému názvu, který jí zněl pejorativně. Namísto „sociální karty“ to teď bude „karta sociálních systémů“. Postižení nepřijdou o žádnou z výhod spojených s průkazy ZPP a platební funkce karty bude dobrovolná.

Proč vlastně bazírujete na platební funkci karty?
Je to proto, že má být časem jednotná pro všechny sociální systémy. Platební funkci karty potřebujeme kvůli dávkám hmotné nouze, které je třeba účelově vázat. Dnes to řeší různé stravenky a poukázky, které někdo snadno může proměnit za peníze na cigarety nebo alkohol.

Bude mít karta i další funkce?
V druhém kroku chceme rozšířit kartu na všechny důchodce a v třetím ji sloučit se zdravotní kartou, aby byla společná pro zdravotní pojištění a sociální systémy. Ale to je zatím výhled.

zdroj: mpsv.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox