Důchodová reforma je nezbytná

Od Jaromír Drábek

V pořadu Ozvěny dne na Radiožurnálu byl hostem ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který poskytl rozhovor k aktuálnímu projednávání důchodové reformy v PSP ČR a také mezi zástupci koalice a opozice. „Z pohledu vládní koalice a musím říct i z mého osobního pohledu, ta důchodová reforma je prostě nezbytná. Pokud chceme udržet stabilitu důchodového systému v horizontu 10let, tak tu důchodovou reformu prostě musíme provést,“ řekl ministr Drábek. 
Radiožurnál, 13.7.2011, Ozvěny dne

Jan BUMBA, moderátor
Asi by se musel stát zázrak, aby v den, kdy se dostal návrh důchodové reformy do poslanecké sněmovny najednou našly vláda a opozice společnou řeč. Přesto, že se zástupci vlády sešli s představiteli opoziční ČSSD, potvrdili si jen navzájem, že se neshodnou. Koalice chce zavést tzv. 2. pilíř důchodového systému. Dobrovolné odvody části sociálního pojištění do soukromých fondů. Opozice kategoricky nesouhlasí. Vládní poslanci ale přesto tedy v 1. čtení reformu penzí podpořili. Ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 jsem se odpoledne zeptal, jaký význam vůbec měla ta dnešní schůzka s opoziční ČSSD.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/
Tak na první straně jsme skutečně obě strany potvrdily té schůzky, že pozice jak vládní koalice, tak sociální demokracie jsou jasné, a že ani to setkání na nich nic nemění a ani pravděpodobně nemůže změnit. Tzn., že sociální demokracie vyjádřila, že odmítá ten celkový koncept důchodové reformy, který je předkládaný vládou. Nicméně já musím říct, že jsem nezaznamenal nějaké konkrétní argumenty, kromě toho, že je to nějaké vyvádění peněz toho dnešního průběžného pilíře. Z pohledu vládní koalice a musím říct i z mého osobního pohledu, ta důchodová reforma je prostě nezbytná. Pokud chceme udržet stabilitu důchodového systému v horizontu 10let, tak tu důchodovou reformu prostě musíme provést. Je to vidět i na příkladu řady jiných zemí, které s lepšími či horšími výsledky důchodovou reformu provedly a jde jenom o to, jak dokonale nebo jak dobře nastavíme parametry při formulování důchodové reformy.

Jan BUMBA
A to, že má již o vyvádění části prostředků z průběžného systému, to pro Vás není konkrétní argument?

Jaromír DRÁBEK
Samozřejmě, ale žádný jiný recept není na stole, protože ty transformační náklady dočasné, které jsou po tu dobu, než se důchodový systém po té změně stabilizuje, ty jsou prostě průvodním jevem. Důležité je, že ty transformační náklady jsou skutečně dočasné, kdežto při tom řešení, které navrhují např. sociální demokraté nebo odbory při posílení 3. pilíře a nezavádění 2. pilíře, tak bohužel potom ty náklady státu jsou trvalé a jednoznačně převyšují dlouhodobé schopnosti státu. To je naprosto zřejmé.

Jan BUMBA
Můžete si být takto jistý tím, co říkáte? Není pravda třeba to, že úspěšnost těch soukromých fondů v rámci 2. pilíře bude do velké míry záviset třeba na tom, kolik lidí jim svěří peníze, a to, že nemůžete vědět?

Jaromír DRÁBEK
Tak samozřejmě, že je důležité to nastavení parametrů. Nicméně tím nejdůležitějším parametrem určitě není účast %, účasti občanů. Jde zejména o to, aby byly dobře nastaveny regulační mechanismy. Aby bylo také dobře nastaveno to prostředí. A to je nakonec vidět i na, když se podíváme zpět do historie České republiky, i nastavení dnešního 3. pilíře, tedy toho dnešního systému penzijního připojištění. Protože tam ta regulace je potřeba upravit, protože když se podíváte na čísla za minulé roky, tak zhodnocování prostředků dochází v poměrně malé míře právě proto, že ta regulace je příliš silně nastavená a že pouze méně než 5 % těch aktiv fondů jde do akcií. Ale to dávám jako příklad toho, že skutečně je možná diskuse a vracím se k té dnešní schůzce se sociální demokracií. Je reálná diskuse o nastavení těch parametrů. A my jsme se shodli na tom, že budeme společně diskutovat o nastavení 3. pilíře. Tzn., toho dnešního systému penzijního připojištění. Tam žádný problém v otevření té diskuse není. Tu diskusi zahájíme

Jan BUMBA
Pane ministře, opozici jste o správnosti své cesty nepřesvědčili. Ani ČSSD, ani KSČM nesouhlasí s vytvořením 2. pilíře. Nesouhlasí s tím, aby lidé měli možnost vyvádět část peněz z průběžného systému do soukromých fondů. Myslíte, že jste přesvědčili veřejnost?

Jaromír DRÁBEK
Tak víte, přesvědčit opoziční strany je o něčem, co předkládá vládní koalice, je skutečně velmi obtížné, protože obvykle je to tak, že opoziční strany kritizují a tak je to také v tomto případě. Každý návrh, který vzejde z vládní koalice a tak tomu bylo nakonec i v historii v minulých vládách, ať už byly složené z jakékoliv koaliční skupiny. Tzn., na tom není nic divného ani překvapivého. Důležité je, že jsme se shodli na tématech, na kterých budeme dále spolupracovat tak, aby ten systém byl co nejstabilnější. A z toho vyplývá také důvěryhodnost vůči veřejnosti. Já si myslím, že ta dnešní schůzka je velmi důležitým signálem, protože přesto, že řečnicky nebo vystoupením v médiích opoziční strany velmi vehementně odmítají zřízení 2. pilíře, tak ta situace se možná dá trochu přirovnat k situaci na Slovensku, která byla před několika lety, kde ta rétorika byla podobně ostrá a poté, když se změnila politická reprezentace, tak došlo jenom k velmi drobným úpravám.

Jan BUMBA
Takže nevěříte tomu, co dnes také zaznělo od představitelů ČSSD, že pokud budou sestavovat příští vládu, tak tuto reformu zruší?

Jaromír DRÁBEK
Já jsem nic takového neslyšel. Já jsem slyšel vyjádření předsedy Sobotky, že pokud se dostanou po příštích volbách k vládě, tak předpokládají, že ten systém budou parametricky upravovat. A pokud by jejich právní a ekonomická analýza vedla k tomu, že je potřeba ten systém zrušit, tak že to udělají. To je úplně něco jiného, než zkratkovité vyřčení toho, že sociální demokracie po volbách ten systém zruší.

Jan BUMBA
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Na té dnešní schůzce o reformě důchodů byl také statutární místopředseda ČSSD jihomoravský hejtman a poslanec této strany Michal Hašek. Dobrý den. Vítám Vás.

Michal HAŠEK, místopředseda ČSSD, hejtman Jihomoravského kraje
Hezký podvečer Vám i posluchačům Českého rozhlasu.

Jan BUMBA
Pane Hašku, čekali jste, že by se vám dnes mohlo podařit zablokovat reformu penzí ve Sněmovně?

Michal HAŠEK
Víte, za situace, kdy ta schůzka probíhala fakticky řadu hodin po zahájení diskuse ve Sněmovně, diskuse o návrzích zákonů, které vláda schválila na konci června a nechala opozici pouze 10 dnů na jejich prostudování, tak jsme samozřejmě věděli, že zřejmě jaksi finišem té schůzky nebude to, ž premiér Nečas odejde do jednacího sálu a oznámí, že návrhy těch zákonů stáhne. Nicméně já si toho vážím, že ta schůzka proběhla, protože jak už slyšeli posluchači z úst ministra Drábka, my jsme si potvrdili kategorickou neshodu ve věci zřízení 2. pilíře. Mimochodem ta kritika není pouze “ od opozice“, jak říkal pan ministr Drábek. Ona přišla už v předchozích dnech od expertů vládní vlády NERV a dokonce od České národní banky. Česká národní banka upozornila, že tak jak je napsán dnes ten zákon, tak jak vypadá ten 2. pilíř, tak slovy ekonoma Kohouta je to takový svéráz národní penzijní reformy a podle analýzy České národní banky se vyplatí pouze nejbohatším. Tzn., že na převodu pojistného vydělají lidé s průměrnými příjmy na

Jan BUMBA
Právě. Právě na to jsem se chtěl zeptat, protože ministr Drábek se ohrazoval, proti tomu, že byste říkali, že byste reformu rovnou zrušili. Takže, jak by to bylo, pokud byste vládli v příštím volebním období? Co byste s tou reformou udělali?

Michal HAŠEK
Podívejte, za 1. pokud se dělá takováto reforma, tak ve standardních demokraciích na západ od českých hranic je to výsledkem celospolečenského konsenzu. Tady se používá válcování momentální většinou ve Sněmovně i při vědomí toho, že rozhodující opoziční strana v zemi jasně říká, že nesouhlasí s tím konceptem. Pokud projde ten zákona a zdá se, že i přes případné úpravy senátu, a možná přes veto prezidenta republiky, je pan Nečas a jeho koalice odhodlán, dotáhnout věc do konce a vyvést z toho průběžného systému řádově těch 20 miliard korun, tak ten zákon vstoupí v účinnost v roce 2013. Tzn., fakticky lidé ty kroky budou podnikat v roce 2013. Uvidíme, jestli do té doby Nečasova vláda vydrží. Jestli tu budou nebo nebudou předčasné volby.

Jan BUMBA
A kdyby ta úprava platila, co byste s tím udělali?

Michal HAŠEK
Ale kdyby ta úprava platila, tak samozřejmě podle termínu voleb, tak jak to řekl dnes pan předseda Sobotka, my jsme připraveni okamžitě udělat na základě reálného průběhu, tzn., kolik lidí se přihlásí. Jestli vůbec vzniknou v situaci tohoto velmi zvláštního zákona penzijní fondy. Opakuji opět. Soukromí- ekonomové nebo ekonomové soukromých společnostní říkají, že je otázkou, jestli tady vzniknou nové penzijní fondy. Ti ekonomové říkají, že je ten zákon tak nešťastně napsán, že se v podstatě možná nikomu nevyplatí takový riskantní penzijní fond založit. Uvidíme. To přinesou příští roky.

Jan BUMBA
A rozumím Vám správně, že se to v tuto chvíli jeví tak nejasné, že vlastně ani nevíte, co byste dělali?

Michal HAŠEK
Uvidíme, jak bude ten zákon uveden vládou v život. To za prvé. Ohledně 2. pilíře. Za 2. my samozřejmě si vyhrazujeme právo, jak jsem řekl, na základě ekonomické a právní analýzy pak přistoupit ke škále opatření, od parametrických změn až po úplné zrušení. Samozřejmě přitom budeme dbát ochrany zájmu občanů České republiky a také našeho ústavního pořádku. Já bych to úplné vyloučení nevyloučil, ale není to jediná varianta.

Jan BUMBA
Pane Hašku, prosím už jen velmi krátce, 1, 2 věty. Pokud se podíváte na tu ideu nebo nosnou myšlenku, aspoň tak argumentuje vláda, že je potřeba snížit závislost na státem garantovaném důchodovém systému. To je Vám zcela cizí?

Michal HAŠEK
Podívejte, my dlouhodobě říkáme, že by měl být základem důchodového systému průběžný systém, garantovaný státem. To je nosná věc, kterou sociální demokracie v žádném případě neopustí. Je otázkou, zda se podaří do budoucna zvýšit poměr HDP, který se tady u nás vynakládá na důchody, mimochodem jsme hluboce pod evropským průměrem, a zároveň nám jde o to, aby důchody, které budou vypláceny státem, byly důstojné. Tzn., aby dosáhly alespoň 40% průměrné mzdy.

Jan BUMBA
Jihomoravský hejtman, poslanec ČSSD Michal Hašek. Děkujeme za rozhovor. Nashledanou.

Michal HAŠEK
Já Vám také děkuji a přeji všem hezký večer.

 

zdroj: mpsv.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox