Hyde park

Od Jaromír Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Hyde park na ČT 24, kde hovořil o základních faktech novely zákoníku práce a důchodové reformy.
ČT 24, 14.9.2011

Moderátor:
Hezký dobrý večer. Osmá hodina odbyla, a to je znamení, že na ČT24 začíná pořad Hyde Park, tedy prostor pro vás, pro vaše otázky, takže vítejte u něj. Jsou to změny, které se dotknou každého z nás. Změny v sociálních dávkách změní život nezaměstnaným. Reforma zákoníku práce se dotkne zase pracujících a důchodová reforma, ta ovlivní život každého. Když nastupoval kabinet Petra Nečase, reformy sliboval. Jdou ale tyto reformy správným směrem? To je hlavní otázka pro našeho dnešního hosta, ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. To je ale také prostor pro vás, pro vaše otázky, takže ještě jednou vítejte. Pane ministře, vítejte ve studiu vy. Vítám vás u nás.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Dobrý večer.

Moderátor:
Já naváži na začátek, co jsem říkal, protože vládní koalice ve sněmovně prosadila sociální a důchodovou reformu. Opozice byla proti a sociální demokraté dokonce sáhli k velkoplošnému protestu.

Autor:
Fanoušci Bohemians bojují za tradiční dolíček. ČSSD bojuje proti důchodové reformě.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda strany:
Je to poprvé, kdy se v této zemi privatizuje část státního důchodového systému.

Autor:
Vláda svoje kroky hájí tím, že roste počet důchodců. Dnes jich je podle MPSV 2 833 tisíc, tedy o 0,8 % více než loni. Vyšší jsou tak i výdaje. Za letošní první pololetí vyplatilo ministerstvo o 11 mld. víc než loni. Na důchody tak šlo skoro 80 % všech sociálních výdajů. Vládní poslanci schválili i sociální reformu, kterou chce ministr Drábek zajistit, že peníze od státu dostanou jen ti, kteří chtějí legálně pracovat. Dva měsíce bude dostávat dávky v nezaměstnanosti každý, pak může Úřad práce nabídnout veřejnou službu, a to na 20 hodin týdně. Kdo ji bez vážného důvodu odmítne, ztratí nárok na podporu v nezaměstnanosti i dávky v hmotné nouzi.

Petr Nečas, ODS, premiér a předseda strany, Události, komentáře, 9.9.2011:
Chceme lidi, kteří se ocitnou na Úřadech práce aktivizovat. To nejhorší, co se jim může stát je, že zůstanou sedět doma.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda strany:
Lidé, kteří předtím například pracovali jako vědci nebo kvalifikovaní úředníci, po 2 měsících budou nuceni, aby zametali na ulicích místo toho, aby si sháněli pracovní místo.

Autor:
Změn je ale víc. Všechny sociální dávky budou vyplácet Úřady práce. Rozhodné období pro nárok na podporu nezaměstnanosti bude o rok kratší. Peníze dostane člověk, který pracoval v součtu alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky. Nově si bude moct uchazeč vybrat poskytovatele rekvalifikace a na podporu v nezaměstnanosti si sáhnou i lidé, kteří přišli o práci, když zároveň studovali. Proti práci načerno má pomoct až 100tisícová pokuta a navíc někteří nezaměstnaní se budou muset pravidelně hlásit na Czech Pointu.

Autor:
Handicapovaných by mělo ubýt papírování. Stát dá všechny dávky do dvou. Sjednocená bude i rodičovská dovolená, a to na 220 tisících. Nejoblíbenější tříletá tak klesne o 500 Kč na 7 100 Kč. Naopak dvou a čtyřletá mírně porostou. Nově také o podporu nepřijdou rodiče, kteří dají dvouleté nebo starší dítě do jeslí nebo mateřské školy. Měnit se také bude zákoník práce, který mimo jiné omezuje práci na dobu určitou.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Cílem je zvýšení motivace k vytváření dlouhodobých pracovních míst.

Autor:
Návrhy teď jdou do Senátu, který je nejspíš vrátí. Platit by měly od ledna 2012.

Moderátor:
A důležitá informace pro diváky. Připomenu, jak se k nám dostat virtuálně www.hydeparkct24.cz. To je ta důležitá adresa. Tam najdete veškeré možnosti, jak se k nám dostat, chatové okno je tam Facebook, jsou tam i telefonní čísla. A samozřejmě můžete palcovat také jednotlivé otázky, které byste třeba chtěli, aby se k nám dostaly přednostně do studia. A můžete samozřejmě našemu hostu udělovat také kladná a záporná znamínka. Pane ministře, mohu na začátek takovou osobní otázku?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Samozřejmě.

Moderátor:
Vy jste ve vládní koalici ten, kdo reprezentuje takzvaně zlo, tzn., týden říkáte, že budete škrtat dávky atd. Jak to snášíte?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tak já musím říct, že spíše je především prezentováno to zlo. Tady v té úvodní reportáži jsme jasně viděli, že sociální reforma například, že velmi široký balík kroků, které mají v řadě případů zlepšit způsob toho, jak stát podporuje například rodiny s dětmi, jak stát podporuje poctivé podnikatele a poctivé zaměstnance. Jakým způsobem stát chce podporovat ty, kteří skutečně hledají práci a shánějí a nemohou ji sehnat. To, že jsou z toho vytrhávány jednotlivé negativní titulky, to je prostě součást politiky. Samozřejmě že mě to nijak netěší, ale já věřím, že si občané příští rok v praxi vyzkoušejí, že je to skutečně posun dopředu.

Moderátor:
Tak pojďme na ty konkrétní otázky. Diváci se ptali na spoustu věcí. Začneme na chatu.

Hana, chat:
Proč házíte všechny uchazeče o zaměstnání do jednoho pytle a chcete, aby si za 2 měsíce našli práci nebo půjdou zametat ulice? Drtivá většina lidí chce pracovat a práce není. Když na jedno místo připadá 10 až 20 uchazečů, i jsou na stejné lodi s těmi, co se práci vyhýbají!

Moderátor:
Tak to zaznělo v úvodu. Jasný dotaz, jasná otázka.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tak veřejná služba zaprvé určitě není žádný trest. To je prostě také způsob, jak přispět ke společenskému bohatství. A za druhé, právě že neházíme všechny do jednoho pytle, právě že rozšiřujeme tu možnost, jak rozlišit ty, kteří skutečně práci shánějí a ty, kteří se v tom systému jenom vezou. To znamená, tak jak to přesně padlo v tom úvodním příspěvku, je to nabídka veřejné služby, která bude směřována především dlouhodobě nezaměstnaným a potom k rizikovým skupinám, kde jsou třeba indicie toho, že to ten člověk pracuje načerno nebo že se vyhýbá nástupu do zaměstnání.

Moderátor:
Promiňte, ale ten limit těch 2 měsíců tam je, tzn., že se může stát případ, kdy řekněme někdo bude propuštěn v 55, 60 letech, celý život pracoval, po 2 měsících, protože je to těžké v tomto věku si najít práci, tak bude muset si vzít vestu, a to je…nedořekl. Už ten samotný fakt, že někdo přijde o práci, je extrémně frustrující, a tímto vy mu to ještě ztížíte.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, právě proto jsou tam ty 2 měsíce, kde ten člověk má čas na to, aby se vyrovnal s tou novou situací, protože to není vůbec jednoduchá situace.

Moderátor:
Promiňte, vy myslíte, že 2 měsíce jsou dostatečné, že to je dostatek času na to? Já jsem třeba dnes na internetu našel informace o tom, že některá výběrová řízení trvají třeba půl roku.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, to tak je. Však také se o tom velmi detailně diskutovalo při projednávání s Poslanecké sněmovně. Některé názory byly, že by to mělo být hned, jakmile se člověk stane uchazečem o zaměstnání. Některé názory jsou, že by to mělo být později. Různí lidé k tomu přistupují různě. Ale já chci znovu zdůraznit, že toto je rozšíření možností, jak pracovat s uchazeči o zaměstnání a nabídnout jim možnost pracovně se uplatnit. V každém případě je to zejména zaměřeno na to, co se dnes třeba projevuje ve Šluknovském výběžku. Vyrůstající generace dětí, které rodiče nikdy neviděli nikdy pracovat. To je základní smysl toho, proč nabízet veřejnou službu a proč také motivovat k tomu, že ta veřejná služba musí být velmi silně motivační v tom příjmu těch jednotlivých dávek. Protože pokud dnes například veřejná služba znamená zvýšení příjmu o 500 Kč, o 1 000 Kč, o 1 500 Kč, tak to příliš motivační není. Ve chvíli, kdy veřejná služba bude podmínkou pro získání státní pomoci, tak si myslím, že ta motivace bude mnohem silnější.

Moderátor:
Navazující otázka na to. Pepa se ptá na chatu.

Pepa, chat:
Veřejná služba bez nároku na mzdu, jež schválila Poslanecká sněmovna, je státem organizovaný obchod s bezplatnou pracovní silou. Obce tak mohou propouštět své pracovníky a práce budou vykonávat otroci – nezaměstnaní. Nepřipadá vám to asociální a nemravné?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ne. Tak my budeme velmi důsledně dbát na to, aby ti, kdo jsou zařazeni na veřejnou službu, tak aby nenahrazovali lidi ve standardním pracovním poměru. Já si myslím, že docela dobrá zkušenost už je s tím teď, takže není potřeba mít příliš velké obavy v tomto ohledu, protože skutečně ti lidé, kteří budou na veřejné službě, tak budou na místech, která v tuto chvíli prostě neexistují, nejsou obsazena. A když se podíváme do jiných zemí, tak ten systém veřejné služby je naprosto běžně využíván. A dokonce třeba určitě diváci nebo řada z nich zná mail, který se šíří po internetu o tom, jak ve Švýcarsku ti, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, tak musí také vykonávat veřejnou službu. Tím chci říci, že je to naprosto obvyklý prostředek, zaprvé boje proti nelegálnímu zaměstnávání. Za druhé způsob, jak udržet nebo obnovovat pracovní návyky. Je to naprosto běžně používaný nástroj.

Moderátor:
Co se stane, když člověk tu práci odmítne po těch 2 měsících?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Pokud někdo odmítne veřejnou službu, která mu bude nabídnuta Úřadem práce, tak bude vyřazen, pokud to bude bez vážných důvodů. Ty důvody jsou vyjmenované v zákoně. Pokud to bude bez vážných důvodů, tak přestane být uchazečem o zaměstnání. Bude vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání.

Moderátor:
To znamená, že přijde o možnost podpory.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Zase s určitými výjimkami, tzn., že nemůže být zařazen do systému hmotné nouze, to znamená…

Moderátor:
Přijde o veškeré peníze?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, přijde o veškeré peníze.

Moderátor:
Přijde i to, řekněme, existenční minimum?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Přijde o veškeré peníze. Člověk tím dává najevo, pokud člověk odmítne veřejnou službu, tak tím dává najevo, že nestojí o tu pomoc státu, že nechce plnit ty podmínky, které stát pro tu svoji pomoc dává. To znamená, že tím, že je vyřazen z toho uchazečství o zaměstnání, tak neplní tu základní podmínku toho, aby mu stát finančně pomáhal.

Moderátor:
Dovolte otázku. Není to příliš kruté někoho vyřadit úplně takto a sebrat mu i existenční minimum?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Co to znamená kruté? Já si myslím, že naopak je velmi kruté vůči ostatním spoluobčanům, že jsou tu lidé, kteří léta žijí ze sociálních dávek, a nic je nemotivuje k tomu, aby se svým občanům alespoň částečně odvděčili tím, že alespoň částečně budou pracovat na ten poloviční úvazek, a tím jim alespoň částečně nahradit to, co do nich vkládají.

Moderátor:
Nám se do studia dovolal divák. Hezký večer. Prostor je váš.

Dušan, telefonát:
Dobrý večer. Já bych se chtěl zeptat pana ministra, potom dám otázku. Nejdříve řeknu, že s tím jako souhlasím v tomhle, co začal. A myslím si, že je to málo, protože stát by měl těm lidem, kteří si neseženou zaměstnání, zajistit normálně práci, a to na úkor těch cizinců, co tady pracují a co tady pracují i načerno. Tady pracuje přes půl miliónu cizinců, a tohle by časem všechno šlo udělat do té parkety, že by to nahradili ti nezaměstnaní.

Moderátor:
Dušane, máte otázku?

Dušan, telefonát:
Nezaměstnaní by rádi prostě tohle dělali. A aby tohle všechno mohli dělat, aby s tím mohli souhlasit, tak by stát měl ještě si udělat pořádek ve své administrativě, a to tím způsobem, že si tam prostě nemohou vytvářet manažerská místa, a prostě ty nůžky jsou tak otevřený a přiotevřený, že to škodí. Že dneska prostě lidi ve státní sféře berou víc než prezident, berou daleko víc než majitelé firem a že jim tohle společnost toleruje. Prostě zamyslet se, do jaké míry ty nůžky mají být otevřeny, a aby to prostě sloužilo všem lidem, aby vedle sebe mohla ta společnost existovat.

Moderátor:
Tak děkujeme na váš názor nebo dotaz. Divák se ptal mimo jiné na to, jestli třeba by tito lidé neměli být zaměstnáváni na úkor míst, kde jsou cizinci.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tak já k tomu přistupuji podobně, tak jak říkal divák. Je potřeba říct, že už poměrně dlouhou dobu nevydáváme nová pracovní povolení pro cizince až na výjimky, kdy jsou to například vysoce sofistikované profese. To znamená, že nepřibíráme další pracovníky ze zahraničí na český pracovní trh. Co se týká toho způsobu práce s nezaměstnanými, tak naštěstí dnes už nejsme ve státem řízené ekonomice, tzn. nemůžeme nařizovat jednotlivým zaměstnavatelům, aby přijali konkrétního uchazeče. Ten trh práce skutečně je správně založen na tom, že je nějaká nabídka od zaměstnavatelů. Je nějaká nabídka pracovní síly od uchazečů o zaměstnání a samozřejmě v ideálním případě se ta nabídka a poptávka vyrovná. Já musím k tomu říct, že přestože skutečně jsme ve velkém tlaku a ve velkém úsilí na to, abychom zajistili co nejvíce pracovních míst tou motivací zaměstnavatelů. K tomu směřují například i ty úpravy zákoníku práce, aby vytvářeli nová pracovní místa. Tak ve srovnání s Evropou po té ekonomické krizi, tak na tom nejsme vůbec špatně, protože se pohybujeme v první třetině, co se týká míry nezaměstnanosti, myslím tím zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU. Ještě jenom jednu krátkou poznámku. Potírání nelegálního zaměstnání. Ano, to já považuji skutečně za naprostou prioritu, a nejenom u cizinců i u tuzemců, protože práce načerno nám všem ubírá společné prostředky, které nám potom chybí, jak v daňovém systému, tak v sociálním systému, tak ve zdravotním systému.

Moderátor:
Já jenom doplním. Říkáte, že jsme na tom docela dobře, nicméně na jedno pracovní místo je tu 11 nezaměstnaných, takže…nesrozumitelné.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, já tím jenom chci říct, že nejsme ostrov v rámci Evropy. Jsme v jednom společném trhu i v jednom společném pracovním trhu, a to, že před námi v míře nezaměstnanosti, tzn. s výší nezaměstnaností je přibližně 5 zemí v EU, tak to si myslím, že je velmi dobrý výsledek.

Moderátor:
Pojďme k další otázce. Přišla na chat.

Milan Akat, chat:
Pane ministře, píši vám jako lékař s 25 lety praxe. Zlobí mě vaše snaha omezit takzvané vycházky u pracovní neschopnosti. Mluvíte o dodržování léčebného režimu. Jistě víte, že existuje spousta nemocí, kde klid na lůžku není nutný, ba je dokonce kontraproduktivní. Co vy na to?

Moderátor:
Tady asi zasadíme do kontextu. Divák se ptá na váš návrh omezit právě pracovní neschopnost tak, že pokud si dobře vzpomínám, že by vlastně ta pracovní neschopnost, resp. vycházky mohly být pouze mezi 7. hodinou ranní a 19. hodinou večerní a byla by omezen pouze na 6 hodin.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano je to tak. Ten návrh je v tuto chvíli v diskusi v Poslanecké sněmovně a já předpokládám, že se povede diskuse i o tomto bodu. Nicméně chci upozornit na to, že i v tom základním návrhu je, že při dlouhodobé pracovní neschopnosti, zvláště u vybraných diagnóz, tak jak píše lékař odborník, takže bude možná výjimka z tohoto pravidla.

Moderátor:
Promiňte, ale v tom návrhu je to až po 3 měsících, tzn., že 3 měsíce ten člověk bude muset být doma. A asi se shodneme na tom, že jsou určité nemoci, kde ten člověk může v zásadě žít nebo i bylo by dobře, aby žil normálním životem, a třeba nemůže jít do kina.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano. Nicméně odborníci zase říkají, že ty první 3 měsíce jsou přiměřená doba na to, že u všech diagnóz je potřeba nějakou dobu ten klidový režim a až potom se dá ten klidový režim rozvolňovat. Ale tak jak jsem řekl. Ten návrh je v diskusi v tuto chvíli a já předpokládám, že v rámci projednávání v Poslanecké sněmovně se k tomu vyjádří i různé skupiny odborné veřejnosti.

 

zdroj: mpsv.cz, ČT24

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox