Pirátská zpráva: Drábek je napojený na firmu kolem „sockaret“

Od Jaromír Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) byl spoluvlastníkem firmy iDTAX Česká republika, s.r.o., jež v ČR dosud jako jediná nabízí systém tzv. elektronické účtenky, nutný pro spuštění a především efektivnost projektu sociálních karet, který ministerstvo plánuje v příštím roce rozjet. Firma iDTAX však loni několika transformacemi změnila svou vlastnickou strukturu a nyní se schovává za anonymní akcie.

„Elektronické zjednodušené daňové doklady, které mají nahradit klasické papírové účtenky, by mohly české ekonomice ušetřit až 6,5 miliardy korun,“ prohlásil v polovině června 2010 tehdejší výkonný ředitel Mezinárodní obchodní komory v ČR, dnešní první náměstek ministra Drábka Vladimír Šiška, shodou okolností rovněž bývalý spoluvlastník iDTAX. Právě Mezinárodní obchodní komora v ČR ve spolupráci s ministerstvem financí projekt iDTAX, připravila a zaštítila.

Ano, bylo to moje, přiznal Drábek

Ministr Drábek ve svém vyjádření pro ParlamentníListy.cz vlastnický vztah přiznal, ale veškerou budoucí spolupráci s iDTAX popírá.

„Efektivitě státní správy se věnuji dlouhodobě, od dob svého působení v čele Hospodářské komory ČR, Mezinárodní obchodní komory (ICC ČR) a nyní i ve funkci ministra. K tomu se veřejně a hrdě hlásím, stejně jako k mému bývalému působení ve firmě iDTAX, která se věnuje elektronizaci fakturace, oběhu daňových dokladů apod. Informace o mém působení v této firmě jsou veřejně dostupné a rozhodně nikterak tajné. Spoluvlastníkem firmy jsem se stal na půl roku od rozjezdu firmy, a to rozhodnutím výkonné rady Mezinárodní obchodní komory. Ve společnosti nemám žádný majetkový podíl. Činnost MPSV s aktivitami společnosti nesouvisí a MPSV nebylo, není a nebude s touto společností v žádném obchodním vztahu,“ uvedl Drábek pro ParlamentníListy.cz.

Implementaci elektronických účtenek do oběhu bude mít na starosti ale jiné ministerstvo spravované TOP 09, a to ministerstvo financí.

„Elektronické účtenky budou společný projekt s ministerstvem financí. Vyhovíme vlastně i přání obchodníků, kteří již dlouho volají po nástroji, jež by zamezil únikům spotřební daně. Stejně tak naši úředníci budou upozorněni u položek, kde se vybírá spotřební daň, tedy u alkoholu a cigaret, že jde o ‚závadný‘ nákup,“ vysvětluje výhody náměstek ministra Šiška.

Elektronické účtenky jsou v tuzemsku zatím v plenkách. Jediný známý projekt, který se jejich zavedením zabýval, je pořád iDTAX. Dosud byl pilotně odzkoušen pouze v kavárně Chamber’s Café, jíž provozuje Mezinárodní obchodní komora (ICC ČR), která je zároveň partnerem projektu.

Jak funguje karta

Ze samotné sociální karty není možné zjistit, co si dotyčný koupil. Tyto informace jsou na elektronické účtence, která nemá s kartou žádnou spojitost. Účtenka vzhledem ke své elektronické podobě bude transparentní a stát k ní bude mít přístup. Na konci kontrolního řetězce bude stát sofistikovaný softwareový program, který srovná údaje o použití karet s účtenkami z obchodů a zjistí, zda si dotyčný uživatel karty koupil zboží zatížené spotřební daní. Obdobný systém je využíván kupříkladu ve Velké Británii. Celkem ministerstvo počítá se třemi miliony kartami. V podstatě každý, kdo je závislý na sociálním systému, je potenciálním uživatelem sociální karty.

 

zdroj: parlamentnilisty.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox