TOP 09 položila svým kolegům nůž na krk

Od Jaromír Drábek

moderátor
Posloucháte Rádio Česko, máme 8 hodin 9,5 minuty. Podepsání evropského fiskálního paktu ještě letos musí být v novém programovém prohlášení vlády, jinak ho TOP 09 nepodepíše. Včera o tom rozhodlo předsednictvo strany a požadavek představil ministr financí Miroslav Kalousek.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/
Naší prioritou je proevropská zahraniční politika. V rámci proevropské zahraniční politiky chceme prosadit tento závazek. Pokud tam tento závazek nebude, tak tu smlouvu prostě nepodepíšeme.

moderátor
TOP 09 tak svým koaličním kolegům, především na ODS, která má k paktu ostré výhrady, položila nůž na krk. Občanští demokraté se ohradili proti ultimativnímu jednání a jak potvrzuje předseda jejich poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura, který je ve vyjednávací skupině, důležitější je prý přijetí finanční ústavy.

Zbyněk STANJURA, předseda poslaneckého klubu /ODS/
Tohle ultimatum je podle mě úplně zbytečné a takhle se jednat nemá. Než se dohadovat jestli podepíšeme nebo nepodepíšeme fiskální pakt, který se týká pouze zemí, které jsou v eurozóně, my bychom se radši soustředili na to, abychom prosadili finanční ústavu.

moderátor
Řekl předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odmítá, že by cílem byly předčasné volby. Podle něj za změnou názoru jeho strany stojí vyjasnění okolností kolem samotného fiskálního paktu.

Karel SCHWARZENBERG, předseda strany /TOP 09/
Mezi tím se věci vyjasnily a teď je to možné.

moderátor
To řekl včera České televizi Karel Schwarzenberg. Ve vysílání vítám místopředsedu TOP 09 Jaromíra Drábka. Dobrý den.

Jaromír DRÁBEK, místopředseda strany /TOP 09/
Dobré ráno.

moderátor
Mohl byste být, prosím, konkrétnější, co se v posledních měsících změnilo, že už Česko může podepsat podle vás evropský fiskální pakt?

Jaromír DRÁBEK, místopředseda strany /TOP 09/
Tak já bych chtěl říct, že z pohledu TOP 09 se nezměnilo nic závažného a TOP 09 už před rokem prosazovala, aby fiskální pakt Česká republika přijala. A to z jednoduchého důvodu, protože pokud připravujeme vnitrostátní úpravu formou ústavního zákona, která směřuje k témuž cíli, tak je naprosto nesrozumitelné, pro naše partnery v Evropské unii, proč nechceme stejnou úmluvu také připodepsat, nebo přistoupit k ní na evropské úrovni. To se potom stáváme partnery, kteří jsou nečitelní, nesrozumitelní, protože  když na jednu stranu chceme nějakou vnitrostátní úpravu a na druhou stranu tutéž úpravu nechceme na evropské úrovni, tak jsme prostě nesrozumitelní.

moderátor
Dobrá. Prosím, zůstaňte ještě chvilku na lince. My jsme ve spojení se státním tajemníkem pro evropské záležitosti Vojtěchem Belllingem. Dobrý den.

Vojtěch BELLING, státní tajemník pro evropské záležitosti
Dobrý den.

moderátor
Jak jste slyšel, tak TOP 09 nevidí důvody, proč bychom nemohli nebo neměli k evropskému fiskálnímu paktu přistoupit. Vy ty důvody stále znáte, proč by Česko nemělo pakt podepisovat?

Vojtěch BELLING, státní tajemník pro evropské záležitosti
Tak já nechci hodnotit tu politickou stránku, to nechž si činí politické strany samozřejmě. Přijetí každé smlouvy je spojeno s určitými náklady a s určitými přínosy. My ty náklady v případě této smlouvy samozřejmě známe, jsou řekněme částečné přenosy kompetencí. Česká republika by se kupříkladu zavázala hlasovat určitým způsobem v radě podle článku 7 této smlouvy, nebo by se zavázala řekněme podávat žaloby na ostatní státy podle článku 8, což jsou určité náklady, které jsou s tím spojené. Samozřejmě pak jsou zde přínosy. Přínosy spočívají v tom, že řekněme se ustavuje určitý systém kontroly fiskální nad členským státy eurozóny. Nutné je připomenout, že ta smlouva je také výrazně spojená s jinou smlouvou, a to sice se smlouvou o evropském konverzačním mechanismu, na které Česká republika v tomto případě neparticipuje, takže je to trochu takový ten bič za onen cukr, který spočívá v záchranných eurovalech, případně je to samozřejmě teď pro ty státy, které do těch eurovalů platí, což Česká republika tedy není ani na jedné straně ani na té druhé …

moderátor
A jestli, mohu se zeptat?

Vojtěch BELLING, státní tajemník pro evropské záležitosti
… na druhou stranu nepopírám určitě tu symbolickou rovinu, která je s tím paktem spojená, a to je předpokládám to, na co míří kupříkladu pan předseda TOP 09 Schwarzenberg a já tento aspekt rovněž chápu. Je to jeden z významných aspektů.

moderátor
Dobře. Já se zeptám tu konkrétní věci, která před chvílí zazněla z úst Jaromíra Drábka, že vlastně všechny vládní koalice prosazují vznik takzvané finanční ústavy, která má být ještě tvrdší než fiskální pakt. Proč tedy pro Česko je tak velký problém pakt podepsat, když stejně vláda pravděpodobně prosadí tvrdší legislativu?

Vojtěch BELLING, státní tajemník pro evropské záležitosti
Tak ono vždycky platí řekněme ta otázka, zda to, co chcete zavést na národní úrovni, v rámci národních kompetencí, nutně chcete zavést rovněž na úrovni evropské, protože tím se samozřejmě té jedné věci, té určité kompetence vzdáváte řekněme i pro futuro i pro kteroukoliv budoucí vládu, což je samozřejmě významné rozhodnutí. Druhá věc je, že ten fiskální pakt se netýká pouze finanční ústavy, ale týká se i některých dalších věcí. Jak jsem říkal kupříkladu toho způsobu hlasování, toho závazného způsobu hlasování, kdy se tedy, jak jsem …

moderátor
Rozumím …

Vojtěch BELLING, státní tajemník pro evropské záležitosti
… říkal zda budete hlasovat pouze pro návrhy komise v určitých případech, což je samozřejmě důležitá změna. Já neříkám, že je to změna k horšímu, ale je to samozřejmě věc politického posouzení.

moderátor
Je tu další argument. TOP 09 argumentuje tím, že se Česko svým evropským partnerům stále jeví jako řekněme potížista. Vy necítíte, že se dostáváme na okraj jednání, když nejsme ochotni alespoň hledat nějaký kompromis?

Vojtěch BELLING, státní tajemník pro evropské záležitosti
No, tak, samozřejmě ten fiskální pakt mimo jiné zavádí například princip konání eurosummitů, kterých se budou moci za určitých podmínek účastnit i participující státy, to znamená zde je určitý negativní dopad například pro ty, kteří se neúčastní možný je, nepochybně zde platí ta symbolická stránka, že tedy u některých aktérů mohl být posílen dojem, že Česká republika je státem, který je vůči dalšímu přenášení kompetencí řekněme obezřetný. Na druhé straně, jak říkám, je to jeden určitý aspekt, který je naprosto legitimní, řekněme, aby byl posouzen a já to naprosto chápu tuto stránku. Na druhé straně jsou zde i další aspekty, které mají být posouzeny rovněž. To jsou ty náklady, které ze smlouvy vyplývají, které nejsou pouze v podobě oné finanční ústavy, ale jak jsem řekl, některých dalších věcí. A to je prostě věc politické debaty.

moderátor
Státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling. Díky. Na shledanou.

Vojtěch BELLING, státní tajemník pro evropské záležitosti
Na shledanou.

moderátor
Poslouchal ho místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. Chcete reagovat na slyšené?

Jaromír DRÁBEK, místopředseda strany /TOP 09/
Já myslím, že to pan Belling vysvětlil velmi pečlivě. Jde skutečně o to, zda i na evropské úrovni chceme stejný pořádek jaký chceme zavést tím ústavním zákonem v České republice. To znamená skutečně je to určitý bič, aby vláda, ať je jakékoliv barvy, tak aby se chovala zodpovědně a zbytečně nezadlužovala Českou republiku a totéž o tomtéž tématu se diskutuje na evropské úrovni, aby byl určitý bič, aby byl určitý mechanismus, jak vynutit v rámci Evropské unie odpovědné chování, rozpočtově odpovědné chování jednotlivých států. Protože pokud máme jednotný trh,  máme sjednocující se ekonomiku, ze které čerpáme ty výhody, že naše výrobky a služby můžeme umístit na celém území Evropské unie, tak samozřejmě je pro nás velmi rizikové, pokud nějaký stát se chová nezodpovědně a vidíme to na konkrétních příkladech.

moderátor
Ta forma, kterou jste svůj požadavek představili ale překvapila vaše koaliční partnery. Ti mluví o ultimativním jednání a podle místopředsedy ODS Martina Kuby chcete využít prezidentských voleb a nevylučujete ani předčasné volby, poslechněme si.

Martin KUBA, místopředseda strany /ODS/
Mirek Kalousek si vyhodnotil, že teď bude pro něj nejvýhodnější využít potenciálu, který přinesly ty prezidentské volby a ještě využít Karla Schwarzenberga pro co největší úspěch TOP 09 na politické scéně. Spíše mi to připadá jako záminka k vyvolání střetu v koalici a směřování k předčasným volbám.

moderátor
Pane Drábku, můžete tedy, prosím, vysvětlit ten rezolutní postoj TOP 09?

Jaromír DRÁBEK, místopředseda strany /TOP 09/
Tak já tento, tuto spekulaci musím jednoznačně odmítnout. Nejedná se o žádné ultimatum, my prostě zítra máme jednat o příslušné kapitole v koaličním jednání a myslím si, že ODS sama přišla s předminulým kolem jednání s tím, že zveřejnila svoje desatero, zveřejnila svoje požadavky, zveřejnila to, s čím do toho jednání jde a pokud to udělala tentokrát TOP 09, tak najednou je to něco špatného. Tak potom se musíme tedy dohodnout, jakým způsobem se budou prezentovat ty přístupy, se kterými jednotlivé strany do toho koaličního jednání jdou. Ale vzhledem k tomu, že to téma je na pořadu jednání zítra, no tak nevím, kdy jindy by se TOP 09 měla k tomuto tématu veřejně vyjádřit.

moderátor
Včera už to naznačil v České televizi váš předseda Karel Schwarzenberg, vládnout se prý dá i bez programového prohlášení. Podle vnitropolitického analytika Českého rozhlasu Petra Nováčka to je reálná varianta.

Petr NOVÁČEK, redaktor
TOP 09 na tom, co prohlásil její první místopředseda Miroslav Kalousek, bude trvat, že to není jen taková jako licitace, jinými slovy, bude-li a tom trvat, tak jsou jenom dvě možnosti, že buďto koaliční partneři budou souhlasit s tím, že ta dotyčná podmínka TOP 09 bude splněná a zanesená do koaliční smlouvy nové, anebo koaliční smlouva nová nebude. To oni připouštějí, že to nevadí, protože koalice existuje, příslušnou většinou hlasů ve sněmovně a bez koaliční smlouvy se obejde.

moderátor
Pane místopředsedo, jak si představujete vládnutí bez programového prohlášení? To je přeci závazek všech koaličních stran na ty úkoly, které prosadí.

Jaromír DRÁBEK, místopředseda strany /TOP 09/
Tak nesmíme směšovat programové prohlášení vlády a koaliční smlouvu. Programové prohlášení vlády platí, na základě programového prohlášení vlády získala tato vláda důvěru v Poslanecké sněmovně. Koaliční smlouva je něco jiného. Koaliční smlouva má upravit tak, jako ta původní, tak i ta nová má upravit vztahy mezi koaličními stranami, cíle, kterých chtějí společně koaliční strany dosáhnout a myslím si, že je naprosto přirozené a pochopitelné, že každá strana si v té koaliční smlouvě chce prosadit maximum svých cílů. Na tom nevidím nic špatného a skutečně potvrzuji, že je pravda, že vláda může vládnout i nadále na základě platného programového prohlášení. Ta vláda vládne několik měsíců bez uzavřené koaliční smlouvy a určitě to není něco, co by mělo narušit integritu vlády v řádu …

moderátor
Místopředseda TOP 09 a člen vyjednávacího týmu pro revizi programového prohlášení vlády Jaromír Drábek. Díky. Na shledanou.

Jaromír DRÁBEK, místopředseda strany /TOP 09/
Na shledanou, pěkný den.


zdroj: TOP 09
k poslechu on-line zde

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox