Délku rodičovské půjde při jejím vybírání měnit

Od Jaromír Drábek

ekonomika.iDNES.cz , 18. 7. 2010, rubrika: Domácí ekonomika

Škrty, které připravuje nová vláda, dopadnou také na rodiny s dětmi. Ale ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek jim chce vyjít i vstříc. Třeba tím, že si kratší rodičovskou za více peněz budou moci zvolit i lidé s nižšími příjmy.

Úspory, k nimž se zavázala vládní koalice, se dotknou hned několika dávek, na něž mají nyní nárok. „Chceme změny zavést už od ledna 2011,“ říká nový ministr Jaromír Drábek (TOP 09). Jednou z nejvýraznějších změn je to, že třináctitisícové porodné by napříště měly pobírat jen rodiny s příjmy nižšími než 2,4násobek životního minima – tedy ty, které mají nárok na rodičovské přídavky.

Pro představu: životní minimum například pro rodinu s dvěma předškoláky je necelých osm tisíc korun. Vláda navíc chce bez náhrady zrušit sociální příplatek, který pobíraly nejméně majetné rodiny.

Délka rodičovské půjde měnit

Na druhé straně mnohem vstřícnější než dosud má být systém dvou-, tří- až čtyřleté rodičovské. „Chceme, aby bylo možné i v jejím průběhu měnit délku s tím, že by rodič mohl část peněz doplatit nebo by je naopak dostal od státu,“ uvedl ministr Drábek. „To vítám, protože já jsem si zvolila dvouletou variantu a pak mi bylo líto, že se tak brzy vracím do práce,“ popisuje Kateřina Vaňková z Prahy. V novém systému by si mohla rodičovskou třeba o rok prodloužit, ale musela by doplatit rozdíl.

Jiní rodiče se zase dostali do situace, že se do práce vrátit chtěli, ale museli být ještě rok či dva doma. Novinkou pak má být rovněž už od příštího roku možnost, aby si nejkratší, dvouletou s vyšší rodičovskou dávkou mohli zvolit i rodiče s příjmem nižším než 16 000 korun hrubého měsíčně, což byla dosud nutná podmínka. Drábek naznačil, že podle něj je takový postup diskriminační.

Dosud bral rodič na dvouleté rodičovské 11 400 korun měsíčně a to byl hlavní argument pro to, že na ni nemohou jít lidé s malou mzdou – mohli by tak brát více než v zaměstnání. „Pokud změnu zavedeme, budeme muset pravděpodobně jinak nastavit i výši rodičovské,“ připustil ministr.

Ve hře zůstává možnost, že by se matka a otec na rodičovské mohli vystřídat, méně pravděpodobné už je to, že by šlo rodičovskou třeba na rok přerušit a pak se na ni zase vrátit.

Čtyřletá rodičovská se sníží

Počítá se však s tím, že pokud bude někdo chtít zůstat doma s dítětem čtyři roky, bude mít o něco méně než nyní. Ministr Drábek záměr obhajuje tím, že takový rodič dnes v součtu dostane zhruba stejně peněz jako rodič s nejkratší variantou, který se mnohem dříve vrátí do práce, začne platit daně a stát za něj už nemusí platit pojištění.

V tomto volebním období se moc nedá počítat s tím, že by politici prosadili takzvanou otcovskou dovolenou – tedy placené volno na to, aby mohl muž po narození dítěte zůstat nějaký kratší čas (mluvilo se o týdnu) doma s rodinou. Výše mateřské, kterou žena pobírá první měsíce po narození dítěte a která se vypočítává z příjmu, by se oproti letošnímu roku měnit neměla.

Mnohem těžší než dosud by to podle představ nového ministra měly mít podnikající ženy, které se snažily získat co nejvyšší mateřskou tím, že si v době před porodem náhle začaly platit vysoké sociální pojištění či si nechaly vyplácet vyšší plat. „Budeme přísně postupovat proti každému, kdo zneužívá systém. Pokud někdo osm let platí nízké odvody a najednou je zvýší na pětinásobek, je to jasná spekulace,“ říká ministr, podle něhož musí takové případy sledovat Česká správa sociálního zabezpečení.

To může být problém, protože úředníci v posledních letech mnohde nestíhali ani včas posílat mateřskou. „Osm a půl tisíce úředníků správy se musí vyrovnat s úkoly, které na ně klade stát,“ komentoval to ministr.

Školky podpoříme, nové jesle ne

Rodinám mohou pomoci daňové úlevy pro firmy, které zaměstnají rodiče na částečný úvazek. Srážky z daní mají podpořit rovněž vznik soukromých a firemních školek. Méně nadšeně už se nastupující ministr práce za TOP 09 dívá na koncesované chůvy, které měla v programu ODS.

Podle něj je třeba jasně nastavit kritéria, jak mají vypadat zařízení péče o děti a jaké nároky musí splňovat lidé, kteří se o ně starají. ODS přitom chůvy prosazovala mimo jiné i jako možnost pro ženy v předdůchodovém věku, které přijdou o práci.

Ministr by rád zajistil dostatek míst ve školkách, do nichž se v posledních letech rok co rok nedostane více než deset tisíc dětí, ale rozhodně nemá v úmyslu podporovat další rozvoj jeslí – podle něj nejsou potřeba.

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox