Drábek chce, aby vláda ztratila moc nad růstem důchodů. Nečas souhlasí

Od Jaromír Drábek

Politici přidávají víc, než musí. Ministr Drábek chce odpolitizovat každoroční zvyšování penzí. Důchodcům porostou příjmy pomaleji.
iHNed.cz, 14. 12. 2010

Už od října příštího roku zřejmě vláda ztratí možnost ovlivňovat, o kolik téměř třem milionům důchodců stoupnou penze. Zpřísnit se mají i podmínky pro mimořádnou valorizaci důchodů.

S nápadem přišel ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a zapracoval jej do novely, která kvůli rozhodnutí Ústavního soudu mění výpočet penzí. „Navrhuji, aby valorizace důchodů přešla z kompetence vlády do automatického mechanismu,“ řekl Drábek.

„Vzorec pro zvyšování penzí bude zachován, ale vláda nebude mít kompetence k tomu, aby navýšila důchody více, než kolik je tento vzorec,“ dodal ministr. Růst penzí by podle jeho návrhu mělo provést ministerstvo práce vyhláškou. Podporu tentokrát Drábek nachází i přímo u premiéra. „Je to logický krok, který v odborných kruzích diskutujeme již zhruba rok. Není tedy překvapením, že má moji plnou podporu,“ řekl HN Petr Nečas.
Kabinet může přidávat víc

Nyní se důchody ze zákona zvyšují od prvního ledna vždy, když růst cen v předešlém období překročí dvě procenta. Vláda je pak povinna penze zvýšit nejen o růst cen, ale i o třetinu růstu mezd.

Číslo, které statistici ministerstvu práce dodají, je ale jen minimální hranicí. Kabinet může penze zvýšit víc a řídit se jen vlastním uvážením. V srpnu 2006 tak vláda Jiřího Paroubka rozhodla, že od ledna 2007 penze stoupnou v průměru o 6,2 procenta.

Podle vývoje cen a mezd přitom stačilo, aby důchody zvedla o 4,5 procenta. Pokud by se držela jen minimální hranice, nezvýšily by se starobní důchody v průměru o 508 korun měsíčně, ale jen o 369. A místo téměř 17 miliard korun by na zvýšení penzí v roce 2007 stačilo zhruba 12 miliard korun.

Paroubkova vláda zvýšení penzí navrhla velmi těsně před svou demisí. Rozhodnutí, že se důchody opravdu zvýší téměř o dvě procenta víc, než je nutné, ale zpečetil v září už nový tým expremiéra Mirka Topolánka. I o rok později jeho ministři schválili, že důchodcům od ledna 2008 přidají víc, než musí. Místo o minimálních 3,7 procenta se důchody zvedly o 4 procenta.

Vláda navíc nyní může důchody zvyšovat i tehdy, když podmínka pro povinnou valorizaci splněna není. Neúspěšně se o to pokusil od ledna 2010 například exministr práce Petr Šimerka v úřednické vládě Jana Fischera.

Nečasův tým zřejmě zpřísní i pravidla pro mimořádné zvyšování důchodů. Do poloviny ledna chce Drábek ostatním ministrům předložit návrh, aby se důchody mimo termín pravidelných lednových valorizací mohly mimořádně zvýšit jen tehdy, pokud růst cen stoupne alespoň o deset procent.

To by znamenalo, že k nim prakticky nikdy nedojde. „Naplnění této podmínky je málo pravděpodobné,“ stojí v materiálech ministerstva. Hranice desetiprocentní inflace pro mimořádnou valorizaci platila už letech 2002 až 2007.

Pak ji ale Topolánkova vláda snížila na pět procent a tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas díky tomu mohl krátce před podzimními senátními volbami mimořádně přidat všem důchodcům 470 korun. Výjimečně tehdy stejnou částku dostali lidé pobírající starobní, invalidní i pozůstalostní penze. Celkem více než 2,5 milionu lidí.

 

10 092 korun činí letos průměrný starobní důchod.
Příští rok půjde o částku 10 533 korun.
Ke konci září 2010 vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení celkem 2 254 779 starobních důchodů.

zdroj: iHNed.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox