Ministr práce Drábek: vdovské ani sirotčí důchody rušit nebudeme (iDnes)

Od Jaromír Drábek

Nový ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek stojí v čele resortu, který spravuje 40 % výdajů státu. Stát však nyní musí šetřit, a tak Čechy čekají razantní změny ve výplatě sociálních dávek, podpor v nezaměstnanosti a penzí. Vdovské ani sirotčí důchody se však rušit nebudou, ujistil čtenáře v on-line chatu ministr.
iDnes, 27. 7. 2010

O rušení těchto důchodů se mluvilo v souvislosti s důchodovou reformou, kterou musí po 20 letech odkladů nový ministr připravit. Přichystat ji musí proto, že současnému penzijnímu systému hrozí kvůli stárnutí obyvatel kolaps, neboť státu nebudou za pár let stačit peníze na průběžné vyplácení důchodů z mezd zaměstnaných lidí.

Podle ministra se však vdovy ani sirotci nemusejí obávat, že by o peníze na živobytí přišli. Ačkoliv stát teď musí kvůli snižování rozpočtového deficitu razantně šetřit, se zrušením právě těchto důchodů se v příštích dekádách nepočítá.

„S rušením vdovských důchodů i sirotčích důchodů se nepočítá. Tato mediální fáma vznikla tím, že po provedení důchodové reformy nebudou vdovské ani sirotčí důchody potřeba, protože naspořené prostředky v kapitálovém pilíři budou součástí dědictví. To je ale vize toho, co bude někdy za 30 let,“ uklidňoval čtenáře v on-line rozhovoru Drábek.

Kdo má stavební spoření, nemá na dávku na živobytí nárok

Ministr již dříve avizoval, že jeho prvním úkolem bude zamezit zneužívání dávek, které mají dostávat jen lidé, kteří je skutečně potřebují. Podle něj by úřady měly důkladněji prověřovat informace, které lidé uvádějí v dotaznících, i to, zda nezaměstnaný nepracuje načerno či zda peníze určené například na živobytí nevyužívá jinak. Podle něj je tak naprosto správné, když úřady prověřují žadatele o sociální dávku, zda nemají zároveň zřízeno stavební spoření.

„U žadatelů o sociální dávky se má přihlížet ke všem možnostem zajistit si prostředky na živobytí jinak než pomocí od státu. Pokud někdo sociální dávku nepotřebuje a je schopen ji investovat, je její vyplácení v rozporu s účelem sociální dávky,“ napsal v chatu bývalý šéf Hospodářské komory ČR.

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox