Jaromír Drábek: Změny startují za pět minut dvanáct (Ekonom)

Od Jaromír Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek píše ve svém článku pro týdeník Ekonom o plánované důchodové reformy a důvodech jejího zavedení v co nejbližší době. Za naprosto zásadní považuji variantu dvoupilířového systému, který je daleko odolnější proti reálnému poklesu důchodů, píše v článku ministr Drábek.
Ekonom, 24.2.2011

Česká republika je poslední zemí v regionu, v níž doposud neproběhla důchodová reforma. Demografický vývoj je přitom neúprosný. Pokud by k reformě nedošlo v dohledné době, systém by skončil kolapsem. Ty nejlepší roky pro nastartování změn již byly promeškány. Současná vláda je povinována zajistit, aby nebyly promeškány další. Za naprosto zásadní považuji variantu dvoupilířového systému, který je daleko odolnější proti reálnému poklesu důchodů. Těm, kterým vyhovuje dnešní systém, se nabízí v něm i dál beze změny setrvat.

To, kolik lidí zvolí druhou variantu, tedy vstup do dobrovolného pilíře, je dnes jenom obtížné odhadovat. Jsem ale přesvědčen, že koalice zcela vyváženě posoudila možná rizika různých variant vývoje. Opuštění myšlenky povinného spoření v penzijním fondu je vyrovnáno povinností přispívat do něj dalšími dvěma procenty. Vyvedení tří procent z průběžného systému je nám mnohdy vyčítáno jako málo ambiciózní cíl. Je ale určitě lepší být opatrný než dopadnout jako v Maďarsku či dalších nových zemích EU, kde příliš benevolentně nastavená pravidla vedla k opětovnému zestátňování privátních fondů. Nastavené parametry by měly zabránit masivnímu propadu příjmů v průběžném systému. Řada diskusí se stáčí i k tomu, zda koalice musela přistoupit k přeřazení většiny položek ze snížené sazby DPH do základní sazby. Jde o systémové opatření, které s penzijní reformou souvisí pouze částečně. V diskusi nad reformou se totiž příliš nezdůrazňuje jedna důležitá změna. Část prostředků z oněch odhadovaných 60 miliard, které by měl zvýšený výběr DPH přinést, půjde i na pokrytí snížení povinných odvodů na sociální pojištění, které platí firmy. Jedni hodnotí návrh důchodové reformy jako příliš odvážný, druzí mu nedostatek odvahy vytýkají.

Pro mne je to znamení, že se jedná o rozumný kompromis, který nabízí alternativu pro každého. Po dohodě v rámci vládních stran nás čeká ještě diskuse s demokratickou opozicí. Nezbývá mi než vyzvat ČSSD, aby odhodila úzce stranické brýle a spolu s koalicí pomohla důchodovou reformu prosadit v parlamentu. Každé jiné řešení by totiž bylo proti zájmům českých občanů.

zdroj: mpsv.cz

Aktuální dění
Design based on Blue Taste Theme created by Jabox